Taklacılardan Bir Damar !

Ankara, Mardin, Sivas ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Taklacılardan Bir Damar !

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 27 Nis 2005 9:23

MERHABALAR BEN ANKARA’LI ELEKTRİKÜİ şEREF’İN BOZ DUMANLI KUşLARI HAKKINDA BİLGİ TOPLUYORUM BİLEN veya BESLEYEN ARKADAşLARDAN BANA BİLGİ ve TECRÜBELERİNİ AKTARMALARINI RİCA EDİYORUM. SAYGILAR... (Derin – 13 Ocak 2003)

Merhabalar;
Belki biliyorsunuzdur, elektrikçi şeref bundan 1 yıl kadar önce 60 küsur yaşlarında vefat etti. Ülümünden önceki son yıllarını ciddi böbrek sorunları ve diyaliz makinelerine bağlı olarak geçirdi. Ankara'da Elektrikçi şeref’ten gelen boz dumanlılar ve arapların damarını kırmaksızın devam ettiren yetiştiricilere bugün rastlamak oldukça zor. Ankara'da sayıları oldukça az olan bu tür eski ve iyi yetiştiricilerin hiç birinin internetle tanışıklığı yok. Bu açıdan size bu konuda gelecek bilgiler, benim gibi ikinci elden konu hakkında bilgisi olanların yazdığı şeyler olabilir. Bu damarı devam ettiren tanıdığım iki kişi var. Bunlardan biri Kırıkkale'de ve bu damarın araplarının soyunu devam ettiriyor.Diğeri ise Ankara'da yaşıyor. Bu kişi şu anda elindeki kuşları epeyce azaltmış hala bu damara ait kuşlara sahip mi bilemiyorum.Bu kişilerle ilgili bilgiyi ancak kişilere danıştıktan sonra size verebilirim.Kolay gelsin. (Boletus/Yavuz İşçen – 19 Ocak 2003)

Sayın DERİN Merhaba,
Rahmetli Ankara’lı elektrikçi şerefin boz dumanlı kuşlarının başlıca özellikleri şöyledir. Açık uçarlar, çok uzaktan hedefe gelirler. Kanat hareketleri mükemmeldir. Atmaca gibi kuyruğu, kanadı kısıp hedefe kilitlenerek gelirler. 8 ila 14 takla arasında uzun oynarlar. Tam randımanlı oyunlarını 2. yuvadan sonra yaparlar. Yani yaşını karşılarken yaparlar. Göz renkleri isli. Arkatepeli ve ayak parmakları perdeli olanları çıkar.çoğu zaman aynı yuva kardeşleri 2 dişi veya 2 erkek yavru verebilirler. Ayrıca şeref ağanın bozları vardır. Boz dumanlılardan daha tertipli ve daha şamatalı oyunları vardır. Bu kuşları 24 sene önce bizzat şeref ağanın kendisine dolgun ücret ödeyerek bizim tarafımızdan 7 adet boz dumanlı, 5 adet boz ve 1 çift arap olmak üzere satın aldık ve hiç ırkını bozmadan 2 ayrı kümeste ve 2 kişi olarak beslemekteyiz.
NOT:Boz dumanlıların altından 5-6 senede de olsa 1 adet süt beyaz çıkar ve genelde de erkektir. Bu kuşlar hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki e-mail adresimden ulaşabilirsiniz. guvercinlerr@mynet.com (Tutku – 13 şubat 2003)

http://members.lycos.co.uk/gokaykurt/ Rahmetli elektrikçi şerefin kuşlarından elimde bir erkek vardı o kuşun ve yavrularının resimlerine bu adresten ulaşabilirsiniz ayrıca bilgilerini bizimle paylaşan kuş sever dostlara teşekkür ediyorum.... (Derin – 23 Mart 2003)
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

slm

Mesajgönderen kars » 27 Nis 2005 11:48

elektirikci şerif in kuşları dağılalı yıllar oldu bir çok insan bende de aynı damarda var değip türkiyenin dört bir yanına kuş sattı -bi kere kuşların adı cıkmış aynı rengi bulan buda aynı damardan deyip millete sattı.ha şimdi gercekten kalmışmıdır ben inanmıyorum bende zamanında araştırdım bunları-hatta feleksizleri bile ama bulduklarımda onlardan eser yoktu o yüzden hikayesi anlatılan kuşlardan medet ummamak lazım :cry:
sevgilerle...
kars
Deneyimli Üye

Derin bey ve Gökay bey

Mesajgönderen besnik » 20 May 2005 23:05

Gökay KURT bey isminizi yanlış yazmadıysam.
Tebrik ederim.
Anlattıklarınız bire bir tamamıyla doğru bu kuşları ben on senedir besliyorum . Sizide tebrik ederim.Uçum özellikleri. Perdeli ayakları olması 10 senede bir beyaz yavru atması hepsi bir bir doğru eminimki bu kuşlardan uzun süre beslemişsiniz. Benim kuşlarıma bakmak için... http://besniks.sitemynet.com/
Sitesine girebilirsiniz. Gökay bey site hakkında yorumlarınızı siteye ekleyin lütfen...
herkese selam yerli oyun sefer kuÅ?u besliyorum
Kullanıcı avatarı
besnik
Katılımcı Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 21 May 2005 10:53

besnik; detaylı açıklamayı yapan antalyadan dursun şahin abimizdir.http://www.guvercinlermekani.cjb.net
gökay beyin ise taklacilar.com.var idi ama site şu an yayında değil.oyun güvercinleri için açıklamalı güzel bir site idi.bu yazıları okursa tekrar yayına sokmasını dilerim...
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 21 May 2005 10:56

bu ara siteniz güzel şayet randımanlı video ekleyebilirseniz.dahada iyi olur.güvercinleriniz rüştünü ispat eder .selamlar.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen pegasus » 21 May 2005 12:32

..... Besnik bey sitenizi gezdim,çok güzel olmuş elinize sağlık.Kuşlarınızın da eşkalleri göz alıcı.Metinlerde kuşlarınızın özelliklerinden bahsetmişsiniz.Sanal ortamda" herkes kuşunu anlatsın yarışması" yapılsa, kesin birinci siz olursunuz.
..... Benim en çok merak ettiğim nokta 6/7 direk kaçımı 20 ila 25 sefer yapabilmeleri.Bir direk mesafesi 12 metre desek ortalama 80 metre yapar.Sanırım istanbul'da yaşıyorsunuz.İzniniz olursa gelip kuşlarınızı seyretmek isterim.Daha mütevazi kuşlar seyretmek isterseniz ben de sizi beklerim.
...... Selamlar
...... levent
Kullanıcı avatarı
pegasus
İlgili Üye

selamlar

Mesajgönderen besnik » 21 May 2005 20:56

Beyfendi siz direğin kaç metre olduğundan bir habersiniz beton direk 8,5 metredir. 8,5 mt den 6 direk 51mt yapar 7 direk 60 mt yapar. Eğer siz 50 60 mt oynayan kuş görmediyseniz. Bunu hayal zannediyorsanız. İnanın bana o benim problemim değil... Saygılarımla BESNİK..
Kullanıcı avatarı
besnik
Katılımcı Üye

selamlar

Mesajgönderen besnik » 21 May 2005 21:03

Cemal bey selamlar kendisiyle ve oğluyla konuştum ortak dostlarımız çıktı. Kuşlarımız aynı kümesten fahir beyin kümesinden cıkmadır.
Kullanıcı avatarı
besnik
Katılımcı Üye

Mesajgönderen pigeontechs » 21 May 2005 22:18

selamlar

açıkçası ben de 60 metre oynayan 20 sefer yapan kuş henüz görmedim..
ayarlayabilirsek ben de seyretmek isterim..
Kullanıcı avatarı
pigeontechs
Deneyimli Üye

selam

Mesajgönderen kars » 25 May 2005 14:05

bak bu siteye ne kuşlar anlatanlar geldi gecti,hepsinin ki oynuyordu ama nedense şimdi hiçbiri yok,bu anlattıklarımı sizinle bağdaştırmıyorum,fakat
kuşlarınızı cıplak gözle seyrettikten sonra dediklerinize katılabilirim.
sevgilerle...
kars
Deneyimli Üye

selamlar

Mesajgönderen besnik » 25 May 2005 14:36

Benim kendimi kimseye ispatlamak gibi..Bir kompleksim veya mecburiyetim yok.. Ben 10 senedir bu kuşları besliyorum. Üok memnunum bu kuşları edindiğim insana sonsuz teşekkürler ederim.
Beni kuş sahibi ettiği için.... Yoksa hala havuç tarlasında geziyor olucaktım herkes düşüncelerini söylemekte hür ve özgürdür.
besnik...
Kullanıcı avatarı
besnik
Katılımcı Üye

Mesajgönderen nired » 30 May 2005 23:56

merhabalar çok kısa bir yazı yazıcam vaktim kısıtlı sn fahir telli aksaraylıdır kendisi hemşehrim olur babası hala burda oturuyor gerçekten doğrudur fahir abi kuşların bir kısmını Antalyada haydarağadan almıştır bir kısmıda aksaraydan gitmedir köken olarak hepsi aynıdır daha sonra detaylı bir şekilde açıklarım
nired

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 31 May 2005 14:11

sayın besnik şengül sitenizde yazdıklarınız performansı gösteren güvercininiz şu an varmı?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen nired » 31 May 2005 22:57

Tekrardan merhabalar dün fazla yazamadım besnik kardeşimizin sitesinide inceledim fahir telli,fahri tellinin oğludur kendisi aksaraylıdır kuşlarımızın kökeni hemen hemen birdir Antalyada haydarağa kalırken cengiz mercanoğlu ile fahir telli bu kuşlardan edindiler ilk cengiz abi aldı daha sonra fahir abi hatta damızlıklarının bir kısmı aksaraydan gitmedir haydarağa kuşları verirken safkanları birtürlü vermedi aşşağı yukarı 15 senedir bu kanın saflarına ulaşılmaya çalışılıyor ilk gelenler fizik olarak renk olarak boz dumanlı arka tepeli ve safkan ırktan hiçbir farkı olmayan sahte kuşlardı yatırıp sesli ayaklarında sanki bir ağırlık bağlıymış gibi gidiyorlardı daha sonra yavaş yavaş daha üstün ırklar gelmeye başladı öyle bir nokta geldi ki artık haydarağa da olmayan kuşlar elimize geçti fakat sonuçta kuşların çıkış noktası haydarağa ve ankaralı elektirikçi şereftir ankaradan yazan arkadaşlar kuşları çok daha iyi biliyorlar kuşların mükemmel özellikleri var nerdeyse bundan daha iyisi olmaz denecek kadar ancak bazı özellikleride çok eksik örneğin seferleri az şamataları kötü her kuşla tutmuyorlar dişilerinden edinmekse nerdeyse imkansız kör topal kısır olmadıkça elden çıkmıyor şimdi benim kuşlar üzerindeki çalışmalarım sefer ve kanat sesi üzerine nerdeyse eşlediğim her kuşa geziş uçuş atış alt takla serilik katıyorlar fakat bazen 8 saat uçan bazen 5 sefer yapan bazende yığdıran kuşlar çıkıyor zaten sefer ve ses özelliği katıldığında şampiyon kuşlar türeyeceğine eminim herkeze saygılar....
nired

Mesajgönderen pegasus » 01 Haz 2005 16:57

.... Besnik kardeş,
.... Soy takibi yetiştiricilikte tabi ki olmazsa olmaz kuraldır.Bir takım kuştan bir kümes kuş yaparsınız.Ancak ne kadar müstesna bir soy olursa olsun,yavru yavruyu tutmaz.Elde ettiğiniz soyla ilgili bir takım ekseriyetleri tarif edebilirsiniz.Ancak otomobil tarifi yapar gibi kümesteki bütün kuşlar için standart bir oyun tarifi yapmak yanlış olur.
.... Yetiştiriciler için eldeki damızlıkların iyi ve denenmiş soydan olması önemlidir.Damızlıklardan alınan yavrular havada denenerek seleksiyona tabi tutulurlar ve görülen eksiklere göre yavrulara dışardan yeni kuşlar eşlenerek yeni nesiller denenir.Rahmetli Haydar ağa da atölyede yapmadı tabi ki kuşlarını.Kimbilir kaç kuşla çalıştı senelerce.Onun kümesinden çıkan kuşlar da başka ehil ellere geçtiyse onlarda kendi yöntemleriyle çalışmıştır muhakkak.Senin de elinde iyi bir maya varsa sıra sana gelmiş,sen de çalışacaksın.Bak Gökay Kurt ne güzel anlatmış ırk ıslahı çalışmalarını.Haydar ağanın kuşlarının soyunu iyi tanıdığından şüphe yok.
.... Lafın özü sitendeki tarifleri abartılı bulduğum için,yukarıdaki kısa metni yazmıştım.Belki biraz kinayeli bir üslup kullanmış olabilirim.Amaç kimseyi rencide etmek değildi,alındıysan kusuruma bakma.Senin yazdığın cevap yazısındaki üslubunu da bu sebebten olduğuna kanaat ettiğim için ben de alınmıyorum.
.... Teklifimden vazgeçtim,uçan kuşun varsa gelelim seyredelim demiştim.İnşallah gönlüne göre kuşlar uçurursun.Oyun özellikleri için güvercin yetiştiren ,emek sarfedip uçuran bütün arkadaşlara saygımız var.Tabi ki karşılığını alırsak.
.... Selamlar.
Kullanıcı avatarı
pegasus
İlgili Üye

Sonraki

Dön Taklacılar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir