Hastalıklara Karşı AŞILAMA?

Güvercin sağlığında kullanılan ilaçlar bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Hastalıklara Karşı AŞILAMA?

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 15 Ara 2003 15:33

GÜVERCİNLERE AŞI NE ZAMAN, HANGİ DÖNEM NASIL ve NE ŞEKİLDE
NERESİNDEN YAPILIR? TÜRKİYE'DE TEMİN EDEBİLECEĞİMİZ AŞILAR HANGİLERİDİR? NEREDEN TEMİN EDEBİLİRİZ? UYGULAMIŞ OLANLAR FAYDALARINI GÖRDÜLER Mİ? BİLEN VE UYGULAYANLARIN TECRÜBE VE FİKİRLERİNİ BEKLERİM. SAYGILARIMLA. cemal
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Irklar: Takla
Doğum Tarihi: 29 Ağu 1970

Mesajgönderen postacı » 17 Ara 2003 10:34

Selamlar
Güvercinlere aşı tüy dönemi dışında kalan her dönemde vurulabilir. Hastalıklara karşı güvercinlere vurulan 3 çeşit aşı mevcuttur.
Bu aşılar Paramxovirüs(sallabaş), Pox (çiçek), Salmonella aşısıdır. Ülkemizdeki mevcut aşılar tavukçuluk sektörü için getirtildiği için 1000 dozluk şişeler halindedir. İstanbul'da ecza depolarından new castle ve pox aşısını temin edebilirsiniz. Yurt dışından getirtilen direk güvercin aşısını ise aşağıda telefon numarasını vereceğim arkadaş vasıtasıyla temin edebilirsiniz. Yurt dışından gelen aşılar 50 ve 100 dozluk şişeler halindedir.
İstanbul Güneş ecza deposu :0212 504 51 03
Muammer Türk :0212 533 75 98

Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Posta Güvercini
Doğum Tarihi: 29 May 1960

Mesajgönderen tugrax » 19 Ara 2003 3:30

Rahmi abi ; iyi güzelde güvercinin neresinden nasıl aşı yapabiliriz?
Teşekkürler...
tugrax
tugrax
Deneyimli Üye

Mesajgönderen postacı » 19 Ara 2003 13:20

Selamlar tugrax,
Güvercinlere enjekte şeklinde olan aşılar genelikle kuşun boyun kısmının vucutla birleştiği alanın orta kısmından deri altına yapılır. Kuşu başı aşıyı vuracak kişiye doğru bakacak şekilde bir kişi tutar, aşıyı vuracak kişi kuşun ense kısmını önce küçük bir pamuğa sıkılmış alkol yardımıyla silmek süretiyle tüyleri açıp deriyi ortaya çıkarır. Daha sonra tüylerden arınan bu bölgeye yatay olarak iğne ucu dikkatlice sokulmak suretiyle kuşun deri altına ilaç enjekte edilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus şayet iğnenin ucunu kuşun boyun kısmında yer alan boyun kemiklerine (omurilik) kısmına kadar sokarsanız kuşun sakat kalmasına sebep olursunuz. Bu nedenle aşılamayı öncelikle tecrübeli veterinere yaptırıp öğrenmekte fayda vardır. Yeni aşı vuracak arkadaşlar için aslında en uygun yer kuşun alt tarafında yer alan göğüs kemiğinin hemen yanında yer alan gögüs adelesine deri altı yöntemiyle aşılamayı uygulamak daha tehlikesiz olur düşüncesindeyim. Buradan yapılan aşılamada yegane risk aşı iyi dağılmadığı zaman oluşacak ödemdir. Bu nedenle bu bölgeye yapılan uygulamalarda doğru olmasa da aşıyı ovmak suretiyle dağıtmaktır. Enjektable şeklinde olan aşılar bu şekilde yapılırken bazı Pox aşıları kuşun but kısmından birkaç tane tüy çekmek suretiyle açılan bölgeye fırça yardımıyla sürme şeklinde olur. Ayrıca yurt dışından gelen toz şeklindeki Pox aşıları, Paramyxo aşıları ile birlikte karıştırılmak suretiyle enjektable olarak uygulanıyor. İstanbul'da ecza depolarında bulunan tavuklar için hazırlanmış pox aşıları ise içersinde yer alan çatal iğne vasıtasıyla kuşun kanatının vucutla birleştiği noktada bulunan yumuşak deriye sokulmak suretiyle uygulanıyor. Aslında bu işlemleri tarif etmek çok zor ancak uygulamada görürsen kolay olduğunu anlayacaksın.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 20 Ara 2003 20:54

RAHMİ BEY, engin tecrübelerinizden bizlere de aktardığınız için teşekkürlerimizi borç biliriz. Bir de sizden ricam, şayet mümkün olursa güvercinlerin aşılama şeklini resim veya daha iyisi olabilecek video imaj olarak ilgili bölümlere atabilirseniz daha da yardımcı olma imkanınız olmuş olur. Teşekkürler eder, saygılar sunarım.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen postacı » 23 Ara 2003 18:06

Resim
Selamlar
Size boyundan deri altına nasıl aşı tatbik edildiğiyle ilgili bir resim buldum.Umarım işe yarar.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 26 Ara 2003 13:23

rahmi bey resim için teşekkürler.görsel olarak görmek olayı kavramamızı çok hızlandırmakta.resim çok yardımcı oldu.saygılar,selamlar.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen yufikan » 21 Oca 2004 9:48

Ayrıca şu adrestede geniş resimli bilgi mevcut...
http://www.pigeonology.com/Shot.html
yufikan
Deneyimli Üye

Mesajgönderen Şenol » 10 Şub 2004 11:21

Rahmi bey;

Paramxovirüs (sallabaş), Pox (çiçek), Salmonella gibi asilarin periyoduk duzeni, sirasi vurulma sureleri var midir? Varsa bunlar ne kadar aralarla olmalidir. Bu asilarin hepsi deri alti asilari midir?...
Buyuk sehirlerde bu asilari temin etme, vurma yada kendi asi enjekte edemeyenler icin; bilgili, bu konuda tecrubeli eleman bulup vurdurma gibi islemler kolay... Peki ya anadoludaki guvercin yetistiricileri icin ne gibi tavsiyeleriniz olur...
Ya da bu tur asilarin baska sekilde kullanım sekli var midir...
Mesela sularina, yada yemlerine katarak kuslarimiza bunlari oral yoldan vermek gibi....

Saygılar
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen postacı » 10 Şub 2004 14:45

Selamlar şenol Bey,
Tavukçuluk sektöründe uygulanan aşılar canlı aşı (aktif) ve yağlı aşı (inaktif) olmak üzere ikiye ayrılır. Canlı aşıların bazıları suya veya bir miktar süte uygulanır ancak yağlı aşıların tamamı deri altı şeklinde uygulanır. Bizler genellikle yurt dışından gelen inaktif aşı kullandığımız için kuşun boyun bölgesinden deri altına enjekte etmek suretiyle aşıları uyguluyoruz. Sadece tavukçuluk sektöründe kullanılan Pox aşısını kullanırsak (canlı aşı) aşının içersinde yer alan çatal şeklindeki iğne yardımıyla kuşun kanatının vucutla birleştiği yerde yer alan kemiksiz ve deri şeklindeki bölgeye iğnenin ucunu sokmak suretiyle aşılama işlemini gerçekleştiriyoruz. Benim nacizane tavsiyem kuşlarımıza yurt dışından gelen 50-100 doz halinde hazırlanmış olan direk güvercin aşılarının uygulanmasıdır. Zira bu aşılar güvercine endeksli yapıldığı için içersinde yağ içermediği için aşılama işleminden sonra tavuk aşılarında görülen boyun bölgesinde kist oluşturma gibi olumsuzlukları meydana getirmiyor. Ülkemizde kullanılan La sota gibi suya uygulanan canlı aşılar 2-3 ay gibi kısa süreli korumalar sağladığı için ve senede 2 defadan fazla yapılmaması gerektiği için en garanti yöntem bütün uzmanlarında 1 sene koruma sağladığı konusunda ortak görüşü olan Colombovac firmasının Paramaksi aşısı bu konudaki en etkili aşıdır. Ayrıca bu aşıyı yine aynı firmanın toz şeklinde olan Pox aşısıyla karıştırmak suretiyle aynı anda Paramaksi ve Pox aşısını yapma imkanı sunmaktadır. Ancak her iki aşının bir arada yapılması özellikle Oropharma firmasının uzman veterinerleri tarafından % 100 koruma (pox için )sağlamadığı için (%70 koruma sağlıyor) tavsiye edilmiyor. Bu nedenle Paramaksi aşısını ayrı Pox aşısını ise ayrı olarak yapmakta fayda vardır. Bizler kuşlarımıza aşılarını eşe atmadan önce vuruyoruz. Mesela ben Damızlık güvercinlerime ocak ayında sadece paramaksi aşısını vurdum ve 15 gün sonra eşe attım. Yarışçılarıma ise 7 şubat cumartesi günü paramaksi aşısını vurdum. Damızlık kuşlarıma geçen yıl pox aşısı vurduğum için bu sene vurmuyacağım ancak yarışçılara Mart ayında pox aşısını vuracağım. Normalde eşe atmadan önce Pox, Salmonella, Paramaksi bütün bu aşıları vuruyordum. Ancak bu sene Salmonella aşısını özellikle vurmadım ve kuşlarımın bu hastalığa karşı yeterli vucut savunma sisteminin oluşup oluşmadığını TEST ediyorum. Zira aşılarla veya ilaçlarla sağlıklı kalan kuşlar istemiyorum. Amacım şayet aşısısız olduğu için hastalanan taşıyıcı pozisyonunda kuşlar kümesimde varsa ortaya çıkmasını sağlamak. Benim şahsi fikrim özellikle posta güvercini beslemeyen kümeslerde damızlıklara 1 defaya mahsus Pox aşısı yapılmalıdır. Her sene şubat veya mart aylarında bütün kuşlar Paramaksi virüse karşı aşılanmalıdır. Ayrıca yeme düşen bütün yavrulara her sene istisnasız Paramaksi aşısı vurulmalıdır. Büyük şehirler dışında yaşayan arkadaşlarımız bu aşıları İstanbul'dan temin edebiliceği gibi kendi şehirlerindeki mevcut ecza depolarına danışmak suretiyle tavukçulukta kullanılan New Castle (yalancı veba) aşısını kullanabilir. Bu aşı parmaksi virüse karşıda belirli oranda koruma sağlıyor ancak % 100 koruma sağlar mı bilemiyorum. Gerçi biz bu aşıyı 5 sene süreyle kuşlarımıza vurduk ve herhangi bir sorun yaşamadık ancak şu anda orjinal güvercin aşısını kullanıyoruz.

Saygılar
Rahmi Bozkır
En son postacı tarafından 14 Haz 2004 9:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Şenol » 10 Şub 2004 15:31

Selamlar Rahmi bey;
Benim sahsen kuslarimizi asilama konusunda kafamda bir puruz kalmadi...
Paylastiginiz degerli bilgiler icin tesekkur ederim...

saygilar...
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 12 Haz 2004 18:52

RAHMİ BEY;
aşıların enjekte miktarı ne olmalıdır?birde daha önce toz veya solüsyon olarak kullandığım ilaçların enjekte olanlarınında olduğunu gördüm.bunları güvercinlere rahatlıkla enjekte edebilirmiyiz?örneğin :tylan,erivot,baytiril.
selamlar,saygılar.
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen postacı » 14 Haz 2004 10:57

Selamlar Cemal bey,
Her ürünün farklı bir kullanım şekli ve dozu mevcuttur. Uygulanacak doz ürünün prespektüsünde belirtilmiştir. Bu nedenle her ürüne standart bir doz söylenemez. Tavukçuluk sektörü için hazırlanmış olan ürünler genellikle toz ve enjektable şeklindedir. Bunun yapılmasındaki amaç ise suya (toplu tedavi) veya direk (iğne şeklinde tekli tedavi ) imkanı sağlaması içindir. Kullanmayı düşündüğünüz ilacı ihtiyacınız doğrultusunda sizin karar vermeniz gerekir. Ben şahsen enjektable şeklindeki ürünlerin kuşlara ağızdan 1-2 damla şeklinde uygulanmasında sakınca olmadığını düşünüyorum. Gerçi bu ürünlerin bir çoğunun kullanımında deri altı veya kas içi iğne olarak uygulanması öneriliyor. Ancak kümeste bütün kuşları içeren toplu tedavi uygulanacaksa tercihen suya verilebilen toz veya sıvı şeklindeki ürünleri kullanmak gerekir. Tabiki ideali az sayıda kuşu olan kümeslerde kolay kullanım imkanı sağlayan ve yurt dışından gelen tek kuşluk tabletlerdir. Zira bu tarz bir uygulamada kuşa verilen dozdan kesin olarak emin olabiliriz. Diğer yöntemlerden mesela suya verilen ürünlerde kuşun içtiği su miktarına paralel olarak aldığı dozda değişeceğinden üründen yaralanma oranıda değişir. Ayrıca sıcak havalarda su tüketimi yoğun olacağından buna paralel olarak alınan dozda yoğun olacaktır, soğuk havalarda ise bunun tam tersi olacaktır.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen CEMAL ARIKAN » 14 Haz 2004 12:55

selamlar rahmi bey;

verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.yalnız prospektüslerde tavuk için 1ml v.s yazıyor,[güvercin için bilgi yok] bu miktarı güvercine enjekte etsek güvercine zararı olurmu?
Kullanıcı avatarı
CEMAL ARIKAN
Mega Üye

Mesajgönderen postacı » 14 Haz 2004 13:05

Selamlar,
Tavukla güvercin arasındaki kilo farkını göz önünde bulundurmak gerekir.şayet güvercine tavuk dozu uygularsanız boşu boşuna yüksek dozda ilaç vermiş olursunuz.Bizler aynı aktif hammaddeli bazı tavuk ilaçlarının dozunu avrupa güvercin ilaçlarına göre ayarlıyoruz.Belki çok doğru bir yaklaşım olmasada şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk görmedim.Bir örnek vermek gerekirse New castle yalancı veba aşısı tavuklara 0,5ml vurulurken bizler kuşlarımıza 0.02 yani tavuk dozunun yarısını uyguluyoruz.
Saygılar
Rahmi Bozkır
Kullanıcı avatarı
postacı
Destek Ekibi Üyesi

Sonraki

Dön İlaçlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir