SİTRAKS (İç Parazit)

Parazitler ve Mücadele Yöntemleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

SİTRAKS (İç Parazit)

Mesajgönderen ozkancanli » 28 Ağu 2007 14:36

Herkese merhaba ;

Bu ilacı belki bilenler vardır ama ben yeni duydum, akvaryumcu bir abimizin tavsiyesi fiyat olarak cok uygun eczanelerde satılıyor...Bu ilacı kanaryalarına veriyorlarmış o halde biz güvercine kullanabiliriz sanırım yada kullanan varsa paylaşırsa sevinirim...

Sitraks Şurup

Leamizol

Ambalaj: 40 mg/5 mLx30 mL’lik şişe.

End.:Ascarislumbricoides, Necator americanus, Enterobius vermicularis, Ancylostomaduodenale tedavilerinde endikedir.

Antineoplastik-Yardımcı Ekisi: Kolorektal karsinomda, kolonun Dukes C adenokarsinomunda, florourasil ile birlikte; primer reseksiyon ile yaygın ve lokal metastazlarınblok halinde çıkarılmadığı kesin değilse, hastalık artığı kaldığı mikroskopik olarak belli ise, primer tümörün komple rezeksiyonundan sonra, levamizol HCl kullanılır.
Kontr.E.: Ciddi karaciğer ve/veya böbrek rahatsızlığı olanlarda, kan diskrazisi olanlarda ve duyarlı kişilerde kullanılmamalıdır.

Uyarılar: Kemik iliği depresyonu (artabilir); enfeksiyon (kemik iliği depresyonu sonucu enfeksiyon kötüleşebilir); kriz düzensizliği (tedaviye eşlik eden krizlerin sıklığını levamizolhidroklorür artırabilir) gibi durumlarda tıbbi sorunlar mevcutsa, yarar/zarar durumu gözden geçirilmelidir. Bu ilaçla birlikte alkol alınmamalıdır. Hekim tarafından kesin gereksinme görülmedikçe gebelik sırasında kullanılmamalıdır.

Yan Etkiler: Kaşıntı, bulantı, iştahsızlık, karın ağrısı, baş dönmesi, kas ağrıları, ateş ve uykusuzluk gibi yan etkiler görülürsede bunlar ilaç alımının kesilmesi ile tamamen kaybolur. Ender olarak santral sinir sistemi toksisitesi, özellikle ataksi, bulanık görüş, konfüzyon, parestezi, gecikmiş diskinezi, titreme, serebrospinal sıvıda pleyosi toz ve hepatotoksisite görülebilir. Daha sık olarak ishal, metalik tat ve kusma, gözlenen yan etkilerdendir.

Etkileşim: Antikoagülan ilaçlarla, örneğin kumarin ile birlikte kullanıldığında protrombin süresinde artış görülür. Kemik iliği depresanları ile birlikte kullanıldığında trombositopenik ve/veya lökopenik etkilerde artma olur.

Doz Önerisi: Sitraks Draje: Tek dozolarak ağızdan verilir. Bir kerelik erişkin dozu 120-150 mg’dir. Özellikle oksiyür tedavisinde bir hafta ara ile 2. kez aynı doz tekrarlanmalıdır.

Sitraks Şurup: Çocuklarda doz kilo başına2.5 mg’dir. Tedavi dozu bir kerede uygulanır. İkinci bir doza gerek duyulduğunda 1 hafta sonra aynı doz tekrarlanır.

Kaynak; Vademecum
_OZKAN_CANLi_
Kullanıcı avatarı
ozkancanli
Katılımcı Üye
 
Mesajlar: 48
Kayıt: 19 Kas 2006 23:23
Konum: istanbul

Mesajgönderen Kemal Alkaya » 28 Ağu 2007 14:46

Aşağıdaki linkte bu konuda denizli veterinerlik yeterli açıklamayı yapmıştı ayrıntılı bilgi orada daha fazla.

http://guvercinbirligi.com/TGYBforum/vi ... php?t=3398
Sevgiler, saygılar.
Kullanıcı avatarı
Kemal Alkaya
Forum Denetim Uzmanı
 
Mesajlar: 462
Kayıt: 14 Eyl 2005 15:09
Konum: Bursa
Irklar: Dönek, kelebek, dolapçı, azman.
Doğum Tarihi: 30 Mar 1967

Mesajgönderen ozkancanli » 29 Ağu 2007 17:53

Fakat bu 2 konu farklı ilaçlar aynı degil...
_OZKAN_CANLi_
Kullanıcı avatarı
ozkancanli
Katılımcı Üye
 
Mesajlar: 48
Kayıt: 19 Kas 2006 23:23
Konum: istanbul


Dön İç ve Dış Asalaklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir