Vuta (Wuta) Dalıcıları

Alason ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen ALCATRAZ » 15 Nis 2006 16:13

Selamlar

Arkadaşların eklediği resimlere bakaraktan bu kuşların dolapçı ve adana kırmaları olduğu açıkça belli. Videoyuda izledim. Kimisi dolapçıya benzerken kimisi daha çok adana ırkımıza benziyor. Zengin kuş kültürümüzden ve çeşidimizden böyle değişik ırklar oluşturmaya çalışmışlar. Posta güvercinlerinden başka diğer ülkelerde çokta orjinal kuşlar kaldığını sanmıyorum. Ülkemiz çok zengin. Bunu çok iyi değerlendirmeliyiz.
Kullanıcı avatarı
ALCATRAZ
Dinamik Üye

Irklar: Bursa Oynar, Mülakat
Doğum Tarihi: 20 Nis 1981

Mesajgönderen BERGAMALI » 15 Nis 2006 21:23

S.A. Vutalar konusunun islendigini ve yazilanlari okudum. Ben bundan 13 sene önce bu kuslari ilk gördügümde bende dönek cinsi sanmistim ama inceleyip besledikten sonra bu kuslarin kendine has özelikleri oldugunu anladim.Seyredilen videoda nasil uctuklarini görmedim benim oldugum sehire yakin yunanli ve bu konuda ünlü bir vutaci var onun kuslari ve bu kuslarin ucus tüzügünü sizlere yazayim siz bundan sonra karar verin.
Bu kuslar degisik guruplarda ucuruluyor mesela 3lü 5,li olarak almanyada yunanistanda 10ve 20 lik guruplar halinde ucuyorlar ve kuslarin kanat cirpislari belli olmayinca istenilen yükseklik saglanmis oluyor. Kus gösterildiginde istenilen hic kesintisiz olarak yere kadar sikip gelmeleri makbul kanat acanlar puan kaybediyor. Bu kuslarin 2ve3 yaslarinda olup devamli ucanlarin dis kapak tüyleri yanlizca ortadaki borulari kalmistir sürtünmeden dolayi yanmis gibiler.
simdide vucut özeliklerini yazayim dönekten uc dört parmak uzunlar 12 kuyruklu ve kuyruk üstleri var.Adana kirmasi olmalari imkansiz kirma olsalar gagalari kisalirdi cünkü adanalarin gaga yapilari döneklere göre kisa bunlarinkiler dönekten dahi uzun.ve adanalar gibi boyun altinda sarkik deri yok.
dönek kirmasida olamazlar cunku ben bunlari selaniktede seyretim kanat alanlarini dahi görmedim kirma olsalar atalarina cekip kanatlarini acan ve kanat almaya calisanlari cikardi.
Ben bu kuslarin kirmalarini seyretim ama neyle kirdiklarini söylemiyorlar 1 metrelik capta direk sesli bir sekilde yukari cikiyorlar bunlarada Anavator diyorlar.
Almanyaya ilk geldigim senelerde disi sikintisi vardi o zamanlar kimseyi tanimadigimdan bu Yunan arkadastan aldigim Vuta disilerini döneklerle esleyip yavru aldim sonuc felaketti . Sonra bu disilerle benim dönek yavrularini ucurdum bu süper oldu. Vutalarin pesine takilan yavrular piriltiyi görüp yere kadar sikan vutalarin pesinden gelip kisa sürede piriltiya cevap vermesini ögrendiler.sanirim sizlere yardimci olmusumdur.
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Turgay Güröz » 16 Nis 2006 1:38

merhaba atilla bey!
wuta ırkını tanıyan bir kişiden bilgilerin buraya aktarılması bizler için büyük kazanç!
şahsen wuta ırkını internet üzerinden tanıma fırsatı bulabildim,yazdığım bilgiler almanyada wuta ırkı besliyen alman güvercin severlerden alıntılardır!birde fotoğrafları görünce geçmişini bilmediğimiz için tahminlerde bulunduk,ne kadar doğrudur tabiki bilinmez?
bir ırkın nasıl,ne zaman ve hangi ırklarla karıştırılarak bu günkü haline gelmesini araştırmak,tespit etmek çok zor?
bu gün bile bildiğimiz ırkları tespit etmek bile, mümkün değil,mesela turbiteen hünkari ırkındanmı değilmi?performans ırkı olan sralsunder 8 saat uçarken,hangi ırklarla kırılarak uçamaz hale gelmeleri?aydın yerlisi?ve buna benzer bir sürü ırk var tespit edilmesi mümkün olmıyan,edindiğim bilgilere göre dolapçı ırkında bile ancak 150 sene geriye gidebiliyoruz,fakat hangi ırk karışımdan dolapçı olduğunu tespit etmek çok zor? kelebek,dönektenmi yoksa daha başka ırklarda varmı?bu olumsuz sebeblerden istemedende bir ırkı tanırken ister istemez hangi ırklardan olabilir diye tahminlerde bulunuyoruz,doğru veya yanlış,yanlışlarımızı düzeltmek içinde zaten bu güzel siteler,forumlar var!! :wink: sonuçta tüm güvercinlerin ana yurdu afrika?ordan küçük asya ve tüm dünyaya dağılışı,bu gün avrupada tespit edilen,standartlaştırılan 210 ırkın ana kökeni yine türkiye,avrupada fiziki,renk form ve performans zevkleri için bir birilerinle kırılmış,100 sene önceki resimlerdeki bilinen ve halen yaşayan ırkları yan yana getirirseniz,o günden bu güne değişimi çok net görebilirsiniz?wuta ırkındada bu şekilde olabilir?adana varsa gagasını iki senede kısaltabilirsiniz?boyun altındaki et parçasınıda?esas değişim yani istediğiniz özellik 7 sene sürsede?tabiiki 10-20 sene sonrada yavrulardan öz soylarına benziyen yavrular atabilir?bu yanlızcana wuta larda da değil,eğer her ırk tam oturmuş olsa alttan kötü yavru çıkmaz,herkezde iyi güvercin bulunurdu?
kısacası eğer biz istiyorsak kısa zamanda bir ırkı değiştirebiliriz tüm özellikleriyle,kimi zaman iyi sonuç,kimi zamanda kötü sonuç ortaya çıkar,bu egomuzu tatmin etmek ne kadar doğru oluşuda sizlerin taktirine kalmış?
sonuçta ilginç ve bizim için yabancı olsada,belirli özelliklerini okuduktan sonra pek de yabancı olmıyan bir ırk üzerine yorum yapıyor fikir üretmeye çalışıyoruz,çünkü wutas ırkının özelliklerine benziyen bir sürü ırkımız var zaten.
araştırmak,bilgi edinmek,öğrenmeye açık olmak,yorum,fikir üretmek bence güvercinine yanlız buğday atmaktan iyidir?
bu vesileylede az çok wutas ırkını tanımış olduk.
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen BERGAMALI » 16 Nis 2006 2:24

Merhaba turgay bey dediginiz gibi bazi irklarin nelerle karistirilmis oldugunu bilmek gercektende zor.Benim amacim devamli seyretigim ve bir ara besledigim bu irk hakinda sizleri bilgilendirmekti yorum sizin.
Sizin yazdiginiz irklar ingilizce isimler her halde bu yüzden hangileri oldugunu bilmiyorum ama 7 senede irki degisebilecegine katilmiyorum
size bir örnek vereyim.Sirp yüksek ucuculari bilindigi üzere 6 ile 12 saat arasi ucan kuslardir bu kuslar özelikle sirplar tarafindan hemen hemen en cok beslenen güvercin türüdür ve bu kuslara sahip cikmislardir.
Benim bir arkadasim bu kuslardan sirbistandan getirdi inanin bazilarin ayaklarinda ödül olarak sertifikatli altindan yüzükler vardi. Bu kuslar sirplarin bu cins kuslari besleyen babadan ogula devredilmis ünlü kuslari idi ve arkadas bunlari üretti yaklasik 50 yavruda birtane bildigimiz dönek rengindeve havadada önceleri kanat almaya ileride göbek yapmaya calisiyorlardi.Bu örnekteki gibi 150 senedir beslenen bir irkta bile büyük atalarina cekim devam ediyor.Bu cevremdeki Vutacilarda ise böyle bir hareket yapana bu güne kadar rastlamadim. Benim bu kuslara hakemlik yapmam dolayisi ile devamli bu arkadslari ziyaret ederim sizlerinde yazilarinda benzetiginiz gibi dolapci veya dönek irkinin özeliklerini tasimadigi icin bunu sizlerle paylasmak istedim. not ben kuslara bugday vermam ben arpaciyim selamlar
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen İskender Damgacı » 16 Nis 2006 9:04

Selamlar,

Hiç tanımadığımız bir dalıcı ırk olan Wuta'lar hakkında bilgiler gelmesi çok güzel gelişme bence. Anladığım kadarıyla bu kuşlarında tek düze bir performansları yok. Yani öyle kolay kolay kaleme alınacak kuşlar değiller. Dönek, Kelebek, Dolapçı ırklarımızı yazarak anlatmakta yaşanan problemleri yaşatacaklar diye düşünüyorum. Bugün Trakyalı bir dönek yetiştiricisi Dönek ırkını konu ederek bir deneme yazısı yazsa Egeli başka bir yetiştirici yazıda mutlaka eksikler veya hatalar bulacaktır. Egenin farklı illerinden iki yetiştirici iki ayrı makale yazsa birbirlerinin eksikleri veya fazlaları olduğunu söyleyeceklerdir. Egenin aynı şehrinde yaşayan iki farklı yetiştiricide büyük olasılıkla birbirlerinin yazacakları yazıda eksikler fazlalar bulacaklardır. Bu farklılıkların tamamı bence normaldir.

Performans ırkları tekdüze değillerdir. Bölgelerdeki beğenilere göre bazı özellikler ön plana çıkarılır bazı özellikler yok edilmeye çalışılır. Böylelikle farklı performanslar zamanla ortaya çıkar ve genel kabul görürler. Bu aslında hepimizin bildiği bir konu.

Yazılanlardan anladığım kadarıyla Wutalar Yunanistan'da başka başka, Amerika'da başka, Almanya'da başka performanslar izletiyorlar. Yine anladığım kadarıyla temel espri hepsinde aynı: Dalıcılıkları...
Diğer unsurlar kendi aralarında farklı gibi görünselerde aslında birbirleriyle yakından bağlantılı. Tanıdıkça daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum.

Bence buraya gelen ve gelecek olan bilgiler ana hatlarıyla toparlanıp derlenerek güzel bir araştırma-derleme yazısı hazırlanmalı. Kollektif bir çalışma olacağı için katılan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Turgay Güröz » 16 Nis 2006 20:32

:) merhaba atilla bey!
yazımı lütfen yanlış değerlendirmeyin!size karşı yazılan bir yazı değildir!!!
ben yanlızcana düşüncelerimi yazdım,eğer size karşı saygısızca bir kelimem olduysa kusura bakmayın!
daha önce yazdığım gibi wuta ırkını tanımak için sitelerdeki almanca yazıları türkçeye çevirdim,çeviri yaptığım sitelerinde adreslerini yazdım!
buğday konusuna gelince,aslında kendimden bahsetmek istedim,sizin veya başkalarının neyle güvercinlerini beslediğinden değil :wink:
benim gargalar biraz inatçı 2 kg. arpayı ancak bir ayda bitiriyorlar :lol:
beyaz arpa olacak,kılçıksız olacak,birde aç olacaklarki karışımın içinden arpayıda yesinler!
iskender beyinde yazdığı gibi,ırklar şehirden şehire,yöreden yöreye,hatta kişiden kişiye mağlesef değişebiliyor?
dolapçı ırkında net bir bilgi olmasada hangi ırklar dan oluştuğu en azından tahmin edilebiliniyor,bu olay wuta ırkında da tahminler belki yunanistanda olabilir?yunan arkadaşlarınıza sorsanız acaba bizlere bu konuda bilgi aktarabilirlermi?
saygılar
turgay güröz

stralsunder hochflieger,almanca yüksek uçan.
turbiteen mövchen ırkının bir soyu.
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen kenan » 16 Nis 2006 20:54

selam Turgay bey .

dolapçı ırkında net bir bilgi olmasada hangi ırklar dan oluştuğu en azından tahmin edilebiliniyor.

dolapcı yazılarınızı bi solukta okuyorum . ben dolapcıları saf ırk olarak biliyordum :cry: kacırdım sanırım lütfen biraz acarmısın .

selam ve dua ile

Abdullah başat.
istanbul
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen Turgay Güröz » 16 Nis 2006 23:32

merhaba abdullah bey!
üzülmenize gerek yok :lol: çünkü bu günkü dolapçı ırkları saf ırk!bu konuda sayın iskender bey daha detaylı bilgiler bize sunabilir?
kendi aramızda konuşurken,dolapçı,kelebek,dönek v.s ırklar nasıl bu güne gelmiştir diye sorular ortaya atıyoruz,tam net bilinmediğinden tahminlerde bulunuluyor,yoksa dolapçı ırkı oturmamış bir ırk olsa alttan alınan yavrularda bozukluklar olurdu?kimbilir dolapçıların,kelebeklerin,döneklerin,adanaların bu güne gelebilmesi için kaç yüz yıl hatta bin yıl geçti?bu ırklar ve daha niceleri yavrularda fiziki,dönüş ve renk değişimi olmadığı için ırk olarak sayılır konumunda.halbuki yeni ırklar yani 100-200 sene geçmişi olan ırklarda,alttan alınan yavrularda muhakkak daha önceki araya katılan ırkların belirtileri görünmekte fiziki ve renk yönünden,örnekler çokcana bulunmakta?en basit örneğini verecek olursak,bir çift lekesis karabaş,kara kuyruktan alınan yavruların yüzde kaçı anaçlar gibi lekesis oluyor?net bir bilgim yok ama bence %2 simi yoksa 3 mü?
veya turbiteen hünkarisinden alınan yavruların % kaçı yarışa katılabiliyor?
veya mermeri, miski????
bu sebebten çok şükür dolapçı ırkımız saf ırk olarak bu güne gelmiş!ve bundan sonrada inşallah saf ırk olarak kalacak! :)
fazla gerilere gidersek ipin ucuna kaçırırız?başlangıç galiba dağ güvercini?(columba livia)
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen BERGAMALI » 17 Nis 2006 0:49

Selam Turgay bey öncelikle yem meselesi bir formda islenmisti bende arpa ile besledigimi yazmistim buradada saka olsun diye yazdim.
Bugun arkadasimla biraz konusma firsati buldum kendisinin
dedigi bu vutalar profi olarak yanlizca selanik civarinda beslendigi ve bu kuslarin inerlerken dönme veya herhangi benzeri hareketlerin olmadigi olsada iyi bakilmadigi konusunda ve en iyi olanlarin cogunlukla küllüye benzer renklerin oldugu ama istenilen yükseklikte görme poreblemi oldugundan daha cok ak kuyruk ve kanatlari beyaz olnlarin rahbet gördügünü anlatti ben en yakin zamanda kuslarin resimlerini ve daha detayli size bilgi veririm.
Yunanistanda bu tüzük kuslardan beklenenler belirli standartlara otuturulmus dediginiz gibi her yerde baska kus ucurulmuyor istisnalar vardir elbet profi olanlar vuta,dönek gibi irklari standart ve cok büyük italara yapiyorlar.Avrupada az sayida ucurulma nedeni burada sahinlerin özel koruma altinda olmalari nedeniyle antiraman esnasinda cok kayip verilmesi nedeniyle eldeki nesilerin korunmasi yönünde yaptirimdir.selamlar
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Turgay Güröz » 18 Nis 2006 20:50

merhaba!
cumartesi günü dolapçı hayranı, bandırmadan emin kardeşim ziyaretime geldi!dolapçı ırkında ne var anlayamadım?mıknatıs gibi bir şey olmalı bu muhteşem ırkta :) dolapçı ırkına aslında bir kere daha teşekkür etmem gerekir! muhteşem insanlarla tanışmaya devam ediyorum!!!! :D .
anlattığına göre,bandırmada bir kişide wuta ırkı varmış?onlarda yunanistan sınırında oturan kuşçular tarafından tutulmuş ve bandırmaya gelmiş,merak ettim, wuta ırkını havada görmek için,eğer bandırmadan bir çift alabilirsem,yakında uçurur ,kendimce daha da bilgilenmiş olurum???
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen BERGAMALI » 26 Nis 2006 23:07

Merhaba Vutalar icin sizlere yeni bilgiler topladim.Buradaki yunan arkadasla uzun bir sohpet etme firsatimiz oldu ondan aldigim bilgileri sizlerle paylasalim.
Üncelikle bu anlatilanlarin yanlis cevirme olmamasi icin bati trakyali kus yetistiricisi usta dönekci Hüseyin Fehim abimizede tesekürler. Bu yazacaklarim icin buradaki yunan arkadasa ve TGYB de vuta video lari olan yunan ustanin internet sayfasinda yazilanlari okuduk sonrada bu ustaya telefonla baglandik bunlari detayli anlatmamin nedeni bu ustaninda internet sitesinde yazdigi gibi telefondada aynisini söylemesi simdi bu kuslarin hangi irktan geldigini yazayim Bizim Tahtali dedigimiz kusla tas güvercini kirmasi yani yabani güvercin kirmasi ve gecmiside cok uzun zamana dayanmiyor, bunu yakin zamandada bir köylü denemis sonuc ayni olmus sizlere biraz garip gelir diye basta biraz detayli anlatim.
Simdi bu kuslarin bir kac özeliginide yazayim bu kuslarin tüylerinde beyaz olanlarin göz renkleri siyah olmasi istenilen bir özelik.
Renkleri düz olanlarinda göz renkleri beyaz olmasi gerekiyormus,bu kuslarin gagalarida beyaz olani makbulmus.
Simdide ucuslarini yazayim bu kuslarin kesinlikle kanat vurmasi ve kayikta gezeni makbul degil pirilti gördüklerinde tek dalis kesintisizyere kadar geleni istenilen özeligi.
Simdide ANAVATOR bu kuslarinda gecmisi cok yakin yunanistanda sol görüslülerin devrim yapma denemeleri basarisiz olunca bu kisilerin rusyaya kacmak zorunda kaldiklari ve aftan sonra geri dönerken Nikolayev cinsi kuslarida beraberinde getirdikleri ve bu kuslari vuta, nikolayev,takla kuslari ile caprazladiktan sonra bu Anavator irkinin ciktigini anlatilar bunlar anlatilanlar bu kuslarin resimlerinde cektim yakinda bunlarida gönderirim sanirim sizlere bu konuda biraz yardimci olmusumdur saygilarimla.
BERGAMALI
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 27 Nis 2006 0:53

Bayağı ilginç bilgiler.
Bu konuya ayırdığınız zaman için teşekkürler Atilla bey.
Üzellikle Nikolayev ve Takla gibi yukarı gitme özellikleri olan iki ırkın özünde yabani ırklar olan bir ırkla yapılan çalışmalar sonucu ortaya dalıcı bir ırk çıkması.
Teşekkürler.
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen İskender Damgacı » 27 Nis 2006 9:42

Selamlar Atilla Bey,

Üok ilginç bilgiler göndermişsiniz. Teşekkür ederim.
Konu hakkındaki paylaşımlarınızın devamını bekliyorum.

Saygılar
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

wutalar

Mesajgönderen winnuke » 27 Nis 2006 20:58

selam abilerim konuya baslamadan önce hepinizi selamlamak isterim..
öncelikle bu wuta ırkını bilen cok nadir insanlardır her 100 kişide 1 kişi diyelim türkiyede wuta varmı warsa nerelerde ve bu kusların fiyatları ne durumda acaba cok merak edıyorum..
ama sunada emınım kımse bu ırkı tanımdagından fiyatları cok ucuz olduguna eminim..
saygılarla..
Kullanıcı avatarı
winnuke
Katılımcı Üye

Mesajgönderen Turgay Güröz » 27 Nis 2006 22:49

merhaba!
atilla bey elinize sağlık,bilmediğimiz bir ırkı üzerine bilgiler aktardığınız için!!!
yanlız anlamadığım bir nokta var?tahtalı ve taş güvercini,ikiside aynı ırk değilmi?yani göçmen yaban güvercini?
ant.kemerde tahtalı dağı var 2.300m.burdaki halk yaban güvercinlerine tahtalı güvercini diyor.yoksa tahtalı güvercini başka bir ırkla eşleştirdikten sonramı wuta ırkı oluştu?kusura bakmayın eğer yanlış anladıysam?
benim duyduğum wuta ırkından bandırmada (susurlukta)besliyen varmış?
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

ÖncekiSonraki

Dön Alason

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir