Vuta (Wuta) Dalıcıları

Alason ırkı özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Vuta (Wuta) Dalıcıları

Mesajgönderen İskender Damgacı » 10 Nis 2006 10:58

TGYB sitesinin videolar sayfasında Wuta Dalıcılarına ait bir video var. Yunan ırkı olarak bildiğimiz Wutalar inişlerini yaparken aynı zamanda dönüyor gibi hareketler yapıyorlar. Elimdeki fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla Dönek ve Dolapçı arası renk düzenine sahipler. Adana ırkımız gibi irice duruyorlar. Bu kuşlar hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa bizimle paylaşmalarını rica ediyorum.

Videoyu buradan izlemek için http://www.guvercinbirligi.com/Videos/Wuta.wmv

Resim
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 10 Nis 2006 10:59

Resim
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 10 Nis 2006 10:59

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen İskender Damgacı » 10 Nis 2006 11:00

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 10 Nis 2006 11:39

Merhaba,

Bir akrabalık olduğu görüşünü hakim bende. Ancak bu konuda bilimsel verilerin elimizde olmamasından dolayı kesin bir şey söylemek pek mümkün değil gibi. Günümüzde ırkların GENETİK özellikleri ile ilgili artık bir şeyler yapılması zorunlu gibi görünüyor. Değişik ülkelerde birbirlerine benzer ırkların olduğu bir gerçek. Bu ırkların KAN BİYOKİMYASI veya GENETİK ÜZELLİKLERİ ile ilgili veriler ortaya çıkarılmalı ki kesin ve net değerlendirmeler yapılabilsin.

Videoya baktığımda bizim FIRTIKÜI olarak tabir ettiğimiz güvercinlerin hareketlerini görüyorum. Görünüş itibariyle de DOLAPÜI ırkına daha fazla benzerlikler olduğunu düşünüyorum. Fakat bu güvercinlerin nereden ve nasıl köken aldıkları konusunda dediğim gibi bilimsel veriler bizlere ışık tutabilir. Sadece tahmin edeiyorum ki bu güvercinler DOLAPÜI ırkı ile DÜNEK ırkı melezlenmesinden ortaya çıkmış olabilirler.

Bu durum ülkemizdeki diğer ırklar için de geçerli bir şey bence. Üzellikle güneydoğu anadoluda yetiştirilen ırkların değişik melezlemeler sonucunda ortaya çıkarıldığıni yetiştirenler ifade ettmekteler. Bu ırklarla ilgili makalelerde de köken konusunda net bilgiler bulunmuyor. Fiziksel özelliklerinin yanında uçuş performansı gibi bilgiler mevcut. Gerçekten bu konularda doyurucu bilgilere ihtiyaç var. Hem bu ırkların korunmaları hem de tanıtılmaları ve ırk standartlarının belirlenebilmesi açısından çok yararlı olacaktır.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen İskender Damgacı » 11 Nis 2006 10:38

Selamlar Niyazi,

Söylediğin gibi fırtıkçı hareketleri gösteriyorlar. Fakat bu arada dikkatimi çeken şey kuşların olağanüstü hızlı olmaları. www.polimeris.gr/pigeons.htm sitesinde bu kuşların videoları var. Ancak site bir açılıyor bir açılmıyor. Açıldığı zamanı denk getirerek videoları kopyalayıp burada izlemek lazım. Ben bu sitenin sahibiyle yazıştım. Annesi Balıkesir babası Trabzon'dan göç eden rumlardanmış. Bilgi verebilecek dost canlısı birisi. Performansa ait detayları alabileceğimizi düşünüyorum.

Saygılarımla

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Turgay Güröz » 11 Nis 2006 22:59

merhaba!
sayın U.Seeger in yunanistanda izlediği wutas ırkın dan ,önemli olabilecek noktaları çeviri yaptım?
Wutas:
güney yunanistan,vollos dan kuzeye kadar,veria, kosani şehirlerinde yetiştirilirmiş.
tatil şehri katerini de 50 yakın üyesi olan bir dernek de varmış,künyeli olmak şartıyla.
iki çeşit wuta var yunanca voutes.
birincisi normal wuta,daire şeklinde yükselen,daldığında çok hızlı olduğundan tüylerinden çıkan ıslık sesinin duyulması,bu soy genelde gök,kırmızı,gök yamalı, ve karaçil,düz desenli wuta ların kuyrukları beyaz.

ikinci wuta anevatonia:
anevatonia yükselen anlamına geliyormuş,bu soy daire şeklinde değilde,dik yükselen ve havada yan yana veya arka arkaya uçarmış,uçuş şekli her ne kadar nikolayewers e benzesede daha hırçın uçuşu,dik vücut duruşu niko ırkından ayırt ediliyormuş,genelde açık gök renklerinde görünen bu soy çok iyi bakıcı olmalarından senede 5-6 kez yumurta yapar ve yavrularını kendisi büyütürmüş.

birinci soy yani gök wuta lar daha iyi dalıcı olarak kabul ediliyormuş.

mağlesef bu ırkın nereden geldiği veya hangi ırkların melezi olduğu yazılmamış?
www.kunstflugtauben.de/wuta
U.Seeger

saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen İskender Damgacı » 13 Nis 2006 7:34

Merhaba Turgay Abi,

Gerçekten önemli bilgiler bunlar. Bazı sitelerde mavi renk ve dağılımları bazı sitelerde ise farklı renklerde wutalar var. Demek ki bunlar performansın bir işareti.

Kuşların inanılmaz hızlı olmaları, dalışları esnasında Adana ırkımızdan farklı olarak fırtıkçı dolapçı hareketleri yapmaları benim için çok orjinal bir şey. Demek ayrıca yere dik yükseliyorlar... Seyretmeyi isterdim.

Abi tercümelerin için çok çok teşekkürler. Bu konuyu yakından takip edersen memnuniyet duyacağım. Bizim gibi dalıcı-dönücülere ilgi duyanlar için incelenmesi gereken kuşlar olduklarını düşünüyorum.

Selam ve saygılarımla
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Turgay Güröz » 13 Nis 2006 22:08

merhaba!
iskender bey,forumlara ufak katkımız oluyorsa ne mutlu bana!
başka bir sitede bir yazı daha okudum wutas ırkı üzerine onlarıda aktarmamda fayda var galiba?http://www.beepworld.de/members25/dfc-gruppe-rhoen/index.htm
wutas:
dalışlarında daire yani fırtık pek makbul değilmiş?
elle tutulmasını sevmiyen bu ırk genelde bir sopa ile yönlendiriliyormuş.
posta güvercini büyüklüğünde olmasına rağmen,posta güvercininden daha zayıf,daha uzun,ve bacakları daha uzunmuş.
pırıltıya yarım kapalı kanatla dalışı makbulmüş?
140 km.hız tespit edilmiş,dalışda,düşünecek olursak,doğanın hızı ortalama 120 km.
günde bir kaç kez uçurma normal.
dalış ırkı olduğundan beslenilen kümes,dalışlarını engellemiyecek düzeyde olması gerekirmiş,yani geniş alan.
başka bir forum sitesinde,10 euroya wutas lar satılıktır diye yazı okudum?
yazılan özelliklerdeki bir ırk nasıl 10 euro olur anlamış da değilim?
ama tanıdığım alman güvercin sevenlerin bu konuda nasıl düşündüklerini bilirim,bir standartları vardır,kümesinin kapasitesini kesinlikle aşmazlar!fazla güvercinleri satmaya çalışırlar,satamadıklarını hediye ederler,geriye halen elden çıkması güvercin var ise onlarda tavaya konur :cry: acı ama gerçek!
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Turgay Güröz » 13 Nis 2006 22:20

:?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
wutas:
wutas ırkını resimlerde gördüğüm ve sitelerdeki özelliklerini okuduğum kadarıyla,niyazi beye hak veriyorum,fiziki yapısı,renkleri ve dalışlarını göz önünde bulundurursak bence bu ırk adana,dönek ve dolapçı kırması?
kafa yapısı dikkatimi çok çekti sanki adana ile dolapçı karışımı?beyaz ala renkler ve kuyruk dönekten?
bu ırkın hangi ırklardan olduğu üzerine bilgiler aradım mağlesef sitelerde hiç bir bilgi yok?
yunanistanda bulunan almanca,ingilizce veya türkçe bilen wutas ırkı bersliyen kişilerle irtibata geçebilirsek daha detaylı bilgiler edinebileceğimize inanıyorum?
iskender bey size katılıyorum,gerçekten bende wutas ırkının uçuşunu ve dalışını seyretmek isterdim!adrelinli olacağına inanıyorum :wink:
kendim bir zamanlar iyi dalış yapan adana ırkı besledim ve dalışlarının ne kadar keyifli olduklarını biliyorum.
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen İskender Damgacı » 14 Nis 2006 10:27

turgay yazdı:forumlara ufak katkımız oluyorsa ne mutlu bana!
başka bir sitede bir yazı daha okudum wutas ırkı üzerine onlarıda aktarmamda fayda var galiba?

Selamlar Turgay Abi,

Ufak katkı ne demek, aktardığınız bilgilerle güvercin dünyamızda bir ilki gerçekleştiriyorsunuz. Tahminimce büyük olasılıkla bizim kuşlarımızla aynı kanı taşıyan bir ırk hakkında ilk defa bilgi veren siz oluyorsunuz. Bende bu kuşların tipini, uçuşunu ve dalışını gördüğümden beri arada bir bağlantı olduğunu kuvvetle düşünüyorum. Belki zamanla daha ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiz.

Beğenmedikleri dairesel hareketlerin fırtık olduğunu sanmıyorum. Dalış anındaki hızı keserek daire yapmalarını beğenmiyorlardır. Yani havada genişçe daire çizerek oyalanmaları denilebilir. Fırtık ise kuşun dalış anında kendi ekseni etrafında dönmesidir, bir çeşit burgudur. Videolarda bu hareket izlenebiliyor. Bence ayrı bir güzellik gösteriyorlar. O kadar hızlılar ki dalışta bu hareket yalpalama gibi görülüyor. Sanki kontrolden çıkmışlarda yere çarpacaklarmış gibi.

10 Euro konusu bizde de aynı değil mi abi? Kuş var kuşcuk var. Performans kuşu forumda satılığa çıkarılırsa o kadar olur :D

Forumun Yüksek Uçucular kategorisinde Sırp Yüksek Uçucular başlığı altında çok orjinal bir bilgiye ulaştım. Sağolsun Sinan Solaklar bey sayesinde ilgimi çeken Sırp kuşlarının aslen bizim kuşlarımızdan olduğunu ve ırk isminin Türkler tarafından eskiden FESLİCE olarak verildiğini öğrendim. Kendi sitelerinde bu bilgiyi veriyorlar: http://www.serbianhighflier.com/images/mainpage.htm
Umuyorum ki Vuta ırkı hakkında da benzer bir sonuçla karşılaşacağız.

Turgay abi, konuya ilginizin ve çalışmalarınızın devamını bekler saygılar sunarım.

Teşekkürlerimle

İskender

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 14 Nis 2006 11:12

Merhaba,

Bu güvercinlerin kökenleri ile ilgili ipuçları oldukça sevindirici. Wuta ırkını yetiştirenler tarafından kökeni ile ilgili bir şey söylenemesi ve bu ırkın Dolapçıları andırması ancak dönüş performansının yeterli olmayışı bu güvercinlerin Anadolu'dan köken aldıklarının işareti bence. Aslında bu şekilde bir çok farklı ırk belirlenebilir. Bizim safkan ırklarımız farklı ülkelere giderek zaman içinde kostüm ve performans özellikleri değişime uğrayarak ve faklı bir adlandırmayla günümüzde değerlendirmeye alınıyor. İşte bu noktada genetik çalışmaların önemi gündeme geliyor. şayet Anadoluya özgü güvercin ırklarının genetik özellikleri ile ilgili bilimsel bir çalışma olsaydı ve Wuta ırkının özellikleri de elimizde olsaydı eminim ki bu çerçevede kesin bir yargıya varılabilirdi. Ve muhtemelen bu yargı; Wuta Güvercinlerinin Anadolu'dan köken aldıkları ortaya çıkardı.

Bu güvercinlerin 10 Euro fiyatla satılmasına gelince. Ticarette temel bir olgu; piyasada bolca bulunan bir ürün ucuzdur. Tersine nadir bulunan bir ürün ise pahalıdır. Bu anlamda aklıma şenol Keskin'in kümesindeki tek kalan Sivas Kumrusu'na eş bulmak durumunda olsa 1000 Euro'yu gözden çıkarması sözkonusu olacaktır. Bu durum Hünkari, Selçuklu, Bursa ve nadir bulunan diğer ırklar için de geçerlidir. Gönül isterdi ki bizim kümesimizde de bu ırklardan olsaydı da ihtiyacı olan arkadaşlara verebilseydik. En azından safkan güvercinlerin üretilmesine katkımız olurdu.

Niyazi Ertürk
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Turgay Güröz » 14 Nis 2006 21:59

merhaba!
arkadaşlar kusura bakmayın?wutas ırkı üzerine edindiğim bilgileri biraz dağınık şekilde gönderiyorum,artık düzenlemesini iskender bey yapıp,tanımadığımız bir ırk üzerine daha net yorumlar yapabiliriz? :wink:

wutas:
wutas ırkında istenilen özellik,kümese kadar uzayan dalış,bozmadan.
taşıyıcı kümes için uygun bir ırk.(adana ve dönek gibi)
yarış:genelde yaşlı wutas lar yarışa dahil edilme.
20-30 güvercin.
değerlendirme genel bakış yani dolapçılarda olduğu gibi,tek bir özellik için değerlendirilmiyorlar.
yarış esnasında mümkün olduğu kadar yan yana uçuş,daire şeklinde yükseliş istenilmiyen özellik.
çabuk ve dik yükseliş.
pırıltıya duyarlı,hemen cevap vermesi gerekiyor.
bizim için(almanlarda)dalış ön planda olmasına rağmen yunanistanda ilk sırayı almıyor olması,anevatonia soyunda.

Uçuş ayları:mayıs ile eylül ayına kadar yavru alma ayları,genelde kartlar uçurulmuyor,yanlızcana yavru wutalar sabahın erken saatleri veya gün batımında uçuş,havanın sıcak olmasından.
eylül ayından sonra,tüy bitiminde antramanların başlaması ve yarışlara hazırlık.yarışlar kış aylarında düzenleniyormuş.
katerini şehrinde ve çevresinde yanlızcana anevatonia soyu yarışlara katılıyormuş.
yunanistanda wuta deyince herkezin anladığı (dalış)fakat şehirden şehre isimlerin değiştiği.
1980 yıllarda almanyada ilk wutas lar görülmüş ve beslenmeye başlanılmış.
saygılar
turgay güröz :)
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Turgay Güröz » 14 Nis 2006 22:27

merhaba!
küçük asyadan yani türkiyeden avrupaya ilk güvercinlerin gitmesi ile başlıyan hastalık :lol: bu günlere kadar gelmiş.
genelde türkiyeden performans ırkları gittiği halde,avrupada performans ırk deyince akla gelen ilk ve tek ırk posta güvercini olmuş?çünkü birinci ve ikinci dünya savaşından sonra avrupalılar güvercinlerde form ve renklere önem vermişler bu yüzdende bir sürü performans ırklarını şekilden şekile getirerek uçamıyan performans ırkları haline getirmişler.
son on onbeş sene içerisinde yaptıkları hataları anlıyarak,tekraradan SÜS performans ırklarını uçurmak için çalışmalar başlatmışlar.bu kelimeleri almanyada alman güvercin besliyen kişiler söylemekte!
güvercinleri uçurma performans,bilhassa akrobatik hareketler gösteren ırklara olan ilgi,merak gün geçtikçe avrupada artmakta.
benim izlenimlerim örnek olarak,vogelvoren sitesinde?
bir alman kelebek ırkı beslemek istiyor,ardından iki üç alman kelebek ırkı üzerine bilgiler veriyor,bu durum yanlızcana kelebek ırkı üzerine değil,dönek,bursa,adana,takla,wutas yani kısaca genelde ilgi dalıcı ve dönücü ırklarda.mağlesef dolapçı ırkımız daha pek tanınmıyor,abdullah ceyhan arkadaşımız güzel sitesinle tek başına kaldığından büyük kitlelere ulaşamıyor galiba?birde sorun ilgi duyanlar dolapçı ırkını bulamıyorlar.inşallah en yakın zamanda dolapçı ırkı üzerine almanca ve ingilizce sitelerimiz çoğalır ve dünyada dolapçı ırkı da hak ettiği yeri alır?
alman forumlarında bizim güvercinlerden bahsedildiğinde ve bu güzel ırklarımıza ilgi arttığında inanın ben çok keyif alıyorum :D
yazamadan geçemeyeceğim kimse üstüne alınmasın?avrupalıların bundan 40-60 sene önce yaptıkları hatalardan inşallah bazı süs performans ırkları besliyen arkadaşlarımız kendilerine pay çıkartırlar?
güzellik geçiçidir,çok güzel bile zamanla can sıkar görevini yapmaz ise? :wink:
saygılar
turgay güröz
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 15 Nis 2006 8:22

Selamlar,
Wuta arkadaşlarımın beslediği ve bir kaç kere seyrettiğim bir ırk.
Gördüğüm kadarıyla buralardaki Yunan asıllı Amerikalılar Anevatonia türü kuşlara daha çok önem verirken Yunan asıllı olmayanlar genelde Wuta olarak bilinen kuşlara eyilimliler.

Massachusettes'ten Paul Maywald'ın mavi (azda olsa beyazlı olanları vardı) wutalarını seyretmiştim. Uçurduğu takımı Yunanlı yetiştiricilerin aksine damızlıklardan ayrı tutuyordu. Salmanın kapısını açtığında tüm takım her hangi bir müdehaleye gerek kalmadan havalanıyor ve 30-40 saniye içinde bayağı yükseliyordu. 5-6 dakika kanatlarını ısıttıktan sonra Paul pırıltı verdiğinde hepsi daldı. Dikkatimi çeken hepsinin bir birinden ayrı kelebeklerde olduğu gibi değişik dalış sitilleri olması. Bazısı burgulu, bazısı düz kanat açık veya yarım açık dalmıştı. Döneklerden en büyük farkları fiziksel olarak daha güçlü olmaları. Dolapçıya daha yakın bir fiziğe sahipler. Fakat Dolapçılardaki hava oyunu yok. Oyun sadece pırıltı verildiğinde yere doğru.

Diğer türü iki Yunanlı arkadaşımda seyretme fırsatı buldum geçmişte. Renkler dışında pek bir fark gördüğümü söyliyemem ama tabiiki gözleri ırka alışmış birisinin bakış açısı farklı olabilir. Yunanlı yetiştiricilerin bize benzer sopa kullanma alışkanlıkları var. Uçucuları damızlıklarla beraber tutuyorlar ve salmanın kapısı açıldıktan sonra yetiştirici uçurmak istediği kuşların omuzuna kamışla dokunuyor ve bu sadece bu kuşlar tek tek salmadan çıkıp yere konuyorlar. İstenilen bütün kuşlar çıktıktan sonra yetiştirici sopayı yere sürterek ses çıkarıp kuşlara böyle bir uçuş işareti verince kalkıyorlar. Daire çizme işinden bahsetmişlerdi ama bana pek bariz gelmedi gerçeği söylemek gerekirse. Grup olarak yükseldikten sonra havada kelebek benzeri kısa bir karmaşa oluyor. Belli bir safhada yetiştirici ıslıkla kuşların yere bakmasını sağlıyor ve salmanın kapısını açıp bir kaç kuşun sopayla dışarı çıkmasını sağlıyor bunu pırıltı olarak algılayan uçucular dalışlarını yapıyorlar. Yine genelde daire çizerek dalıyorlar ama bana daha çok kelebeklerin dalışlarının sonuna doğru hızlarını kesmek için yaptıkları yön değiştirme (kıç atma) hareketine benzer bir hareket gibi geldi. Bunun dışında yüksekte olan dönüşlerin dönek veya dolapçı dönüşüyle arasında çok fark var. Daireler daha geniş ve devamlı değil parça parça.

Her iki ırktada dalış hızlı ve Yunanlılar bunun 120 kilometre civarında olduğunu ve dünyanın en hızlı dalan ırk oluğunu söylemekteselerde Adana'nın dalışını görmüş birisi olarak buna katılmıyorum. şimdiye kadar gördüğüm ve duyduğum Adana hız ölçümleri 90 ile 110 km hızı arasında değişiyor ki Wutalardan çok daha hızlı dalan bir ırk. Wutalarda başka bir noktada uçurulan grup sayısı 16dan daha fazla olduğunda dalış hızı azalıyor olması.

Fırtıkçı değerlendirmesi ise bence hareketi neye bağımlı olarak isimlendirdiklerine bağlı. Wutanın en iyisi bence Dolapçı yetiştiricileri tarafından fırtıkçı olarak tanımlanabilir. Bunun yanında aynı kuşun her dalışıda aynı sıkılıkta değil. Yalnız bir husus ilginç buda dalışa geçiş tarzları. Sanki denize balıklama atlıyan bir insanın hareketi gibi hafifce yukarıya doğru kalkan bir yay çizip dalışa başlıyorlar ve bazı kuşların dalışı bana gerçekten daha yavaş olsada Adanaları anımsattı. Adanalardaki küpe renklenmesinin bu ırktada görülmesi başka bir ilginç nokta. Acaba Dolapçı ile Adana kırması nasıl bir kuş olur diye insanın kafasında bir soru işareti yaratıyorlar.
Saygılar
Uğur
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Sonraki

Dön Alason

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir