Sivas Kumrusu

Bayburt, Kumru, Demkeş ve benzerleri bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Sivas Kumrusu

Mesajgönderen Şenol » 07 Nis 2006 13:29

Resim

Selamlar
Sivas kumrulari hakkinda bilgi almak isterim. Aranizda besleyen var midir? Ozellikleri nelerdir? Paylasirsaniz sevinirim...
Saygilar
sk
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 11 Nis 2006 12:21

Selamlar şenol,

Ben Sivas Kumrusu beslemiyorum ama burada bir büyükbaş hayvan çiftliğinin besihanesinde açıkta beslendiklerini gördüğümde ilgimi çekmişti. Sahibinin bir gözlemi enteresandı. Söylediğine göre bu kuşların ötüşleri gelinciklere ve sansarlara cazip geliyormuş. Daha önce Taklacıları varken gelincikler sansarlar uğramazlarmış. Acaba nedendir diye düşünmüştüm :?: :?: :?:
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Şenol » 11 Nis 2006 14:35

Aleykumselam İskender,

Benim elimde su anda bir tane disi sut beyaz sivas kumrusu var...
Otusu guvercinle diger disarida uveyik ya da

Resim

elektrik tellerinde, cam kenarlarinda, anten tepelerinde dolasan kumrularin otuslerinin arasinda bir sesi var. Bana gore cok guzel, insanin ruhunu dinlendiren bir ton, heleki bunun birde erkeginin otusu kimbilir nasildir.
Her ne kadar dolapcilarimin yaninda baska irk guvercin beslemiyor olsamda, sirf o guzel sesi icin, bende onun varligina sesimi cikartmiyorum :)
Resimde de goruldugu gibi diger guvercinlerle hemen hemen ayni yapida... Cok fazla ucmayi sevmiyor, oteki kuslarla pek alakasi yok, sag ve soldaki yan catilara gidip orada yaklasik 5-10 dk. coplenip tekrar geri geliyor. Free takilan bir tip. :) diger guvercin ve kuslarla pek alakadar degil. Benim gibi performans kuslarina meraklilar icin her ne kadar beslenecek bir irk olmasa da yine de sirf sesi icin beslemeye deger diye dusunuyorum...
Gelincik ve sarsarlara gelince; sanirim uzaklardan sesleri cazip geliyordur. Bendeki otmeye baslayinca bayagi bi volum yapiyo... :)
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen bayraktar87 » 11 Nis 2006 17:18

bende bu kuşlarda besledim sesi haricinde hiç bi şeyinden memnun degilim
yavruya iyi bakmaz uçmaz. AMA iyileride vardır
Kullanıcı avatarı
bayraktar87
Aktif Üye

Mesajgönderen kenan » 11 Nis 2006 18:19

selam şenol bey.
kumruya en kısa zamanda bi eş almanızı tavsiye ederim yakında kendine eş aramaya cıkacaktır :wink: .

bence kumrular nazik yuvasına ve hata eşine aşırı düşkün kuşlar babamın vardı ordan biliyorum eşi nereye gitse erkegi takip ederdi .
ötüşüne bayılırdım erkegi alıp yuvaya bıraktınmı acayip tatlı öterdi .
bunu defalarca tekrarlıyınca kızardı ama cocukluk işte.

saygılarımla .
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen Şenol » 12 Nis 2006 9:04

Selamlar Abdullah bey,
Bizim kumru benim kizma genc dolapcilardan biriyle es aldi, bende altindan yumurtalarini garanti olan diger yumurtalarla degistirdim. Su anda 1 haftadir follukta nobetlese yumurtaya yatiyorlar. Dedigin gibi es alsam cok daha iyi olacak ama, seninde tahmin ettigin gibi İstanbul ve cevresinde sivas kumrusu bulmak bayagi bir zor, kaldi ki kus pazari bile 2-2.5 aydir kurulmuyor... Kurulsa bile pazara gelmesi 1000/1 ihtimal... Bir sure boyle idare edecegiz sanirim.
Aksamlari isten erken cikabilirsem, hemen terasa cikip koltuguma kuruluyorum... O saatlerde yumurtaya erkek yatiyor, bizim kumru buyuk ihtimalle salmanin en guzel gunes alan tunegine kurulmus vaziyette o bugulu sesiyle muhtesem resitaller veriyor... Heleki havaya da 2-3 tane dolapci salmissam degmeyin keyfime... -:)
Dilerim sizde en kisa zamanda, dolapcilarinizi alistirir, onlarin yaptigi muhtesem figurler ve donuslerle keyif alirsiniz...

Saygilar.
sk
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen sivasli osman » 13 Nis 2006 3:25

SELAM SENOL ARKADASIM

sivas kumrususundan biraz bahsetmek isterim sana.ben sivas takla beslerim ama kumrusunuda iyi bilirim.sivasa özgü has kumru renkleri
arap
süt beyaz
kirmizi
ala olanlari yani mapkul olmaz.
OLMASI GEREKEN ÜZELLIKLER
vucut yapilari ufak olmali.fazla salli olmamali
ses tonu coook ince olmali.
ötmeye baslayinca bayilana kadar ötmeli.
ötmeli derken nasil desem yani uzun uzun CEKMELI UZATMALI.2 dakka
evcil olmali yani insandan ürkmemeli.
insan elini uzattigi zaman ele gelmeli.
3-4 metre ucma esnasinda bile nefes nefese kalmali.
ayaklari ciplak ayak rengi kan kirmizisini andirmali.kirmiz iolmali.
genelde ses tonlari cok hos oldugu icin yaslilar özellikle kisin beslerler ahirlarda bizim oralarda.
SEBEBINE GELINCE
kis aylarinda ahirin isi uzun surdugunden ahirda cok zaman gecirildiginden stres atma ruh dinlendirme gibi bisey.
sesi kalin boru gibi olan kumru has HALIS kumru degildir
eger has ve halis yani kirilmamis kumru istiyosan
sivasin tonus köyüne gideceksin 1000 euroya kadar paha bicilmez kumrular görebilirsin 2000 bin euro veripte alamayacagin kumrular bile vardir.SAYGILAR
umarim tartismaya yol acmaz bu yazdiklarim ne yazsam olay oluyorda.
sivasli osman
Aktif Üye

Mesajgönderen İskender Damgacı » 13 Nis 2006 7:47

sivasli osman yazdı:eger has ve halis yani kirilmamis kumru istiyosan
sivasin tonus köyüne gideceksin 1000 euroya kadar paha bicilmez kumrular görebilirsin 2000 bin euro veripte alamayacagin kumrular bile vardir.

Selamlar, anladığım kadarıyla şenol'un işi zor :lol:
Kumrusu eşsiz kalabilir :cry:
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 13 Nis 2006 9:07

Güzel sesli dolapçıları olacak ama :D
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen İskender Damgacı » 13 Nis 2006 9:11

Resim
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Şenol » 13 Nis 2006 9:41

Aleykumselam Sivasli Osman...
Oncelikle verdigin bilgiler icin tesekkurler...

Mesajin basliginin altinda resmini de gorebilecegin gibi benim kumru da sut beyaz. Dolapcilara gore vucut olarak biraz daha ince ve narin yapili..
Ses tonu hakkinda bir yorum getiremiyorum, cunku bahsetttigin orjinal kumru otusunu simdiye kadar duymadim. Yalniz kulaga hos gelen bir otus sekli var. Bahsettiginiz gibi 2 dakikalara varan otmelerde yapmiyor, disi oldugu icin olabilir mi?
Aslanlar gibi masallah benden korkusu yok, disarida dolasirken elime yem kovasini aldigim zaman ucarak koluma, omzuma geliyor. Ama ben bundan korkuyorum soyle ki, yan damlara coplenmeye gidiyo, ya birinin eline koluna konar yakalanirsa diye... -:)

Degindigin gibi yan catilarla arada sadece bir yol mesafesi var o da 3-4 metre daha fazla uctugunu gormedim...
Acikcasi bende sevgili kumrumuzun ses tonuna vurularak kalmasina goz yummustum... Yoksa bende mi yaslaniyorum!!! -:)

Bahsettiginiz fiyatlar bir kus icin cok fazla ve ucuklar... Gerci kus sahibinindir, ister satar, ister hediye eder, ister atar. Uzun zaman oldu para vererek kus almayali. O paralara kus almayacak kadarda, cok sukur hala aklim yerinde. İskenderin dedigi gibi işim bayagi bir zor.
Ama kumrumuz essizlige o kadar dayanamadi maalesef. Dedigim gibi benim kizma dolapcilardan biriyle es aldi...
Ugur arkadasimizin gorusune katilmiyorum, cunku bendeki kumru disi, her harikarda altindan yumurtalari degistirerek ona bir cozum bulabilirim, ama ya elimdeki erkek olsaydi, iste o zaman Uguru hak vermemek icten bile degil.. -:)

Saygilarimla
sk
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen kenan » 13 Nis 2006 10:13

selam.
şenol beyin kumrusuyla acılan bu sohbet aslında durumun ne kadar vahim oldugununda bi kanıtı .
ne yazıkki bazen form bazen ötüş bazense ucuş özeliklerine kapılıp getirilen yöresel az bulunur güvercinler takım olarak ya satılıyor yada hediye ediliyor .
eşlerin biri öldügü taktirde eş bulmak neredeyse imkansız yada cok zahmetli oluyor .
sonu ya bakıcılık yada kırma yavrular.
ankarada bi arkadaşımda selcuk var 1 yıldır tek kendi imkanlarıyla sınırlı şekilde arıyor bulamıyor .
bu kuşlar türkiyenin yöresel ve sayıca az olan ırklardan sadece 1 tanesi .

bi bilgi bankası oluşturulsa yöresel kuşları besliyenler elerinde ne var sayıca ırk olarak yazsa ve ulaşılma imkanı sunsa olmazmı .
soyu tükenmekte olan ırklarımızı besliyen gönül veren arkadaşlar
cok uzak diyarlarda belkide sizleri bekliyen bi güvercin var tek başına eşini arıyor ola bilir .

saygılarımla
Abdullah başat.
istanbul
kenan
Aktif Üye

Mesajgönderen bayraktar87 » 13 Nis 2006 17:16

slm şenol kardeş bundan 2 ay önce olsa dolu kumru vardı tanıdık oda sattı hepsini
Resim
bu kumruyu çok severdim en iyi kumrumdu baya uçurdum uçardıda yavruya da bakardı ama bigün uçarurken nedense kaçtı.
Kullanıcı avatarı
bayraktar87
Aktif Üye

Mesajgönderen Şenol » 13 Nis 2006 17:46

Selamlar;

Bayraktar 87 ilgin ve alakan icin tesekkur ederim...
Kumrunun kacisina da uzuldum, kustur bu nasil olsa bir sekilde yerine gelir, Allah baska keder vermesin...

Esas; benim deginmek istedigim konu Abdullah beyinde belirttigi gibi Ulkemizde nadir yetistirilen irklarin korunmasi, gozetilmesi, yetistiricilerin birbirleri arasindaki iletisimin kurulabilmesi icin neler yapilabilir...

Burada acilan baslik; aslinda her ne kadar benim sorunum gibi gorunsede hepimizin genel problemi arkadaslar... Soyle bir dusunursek eger, zaman zaman bu tur olaylari hepimiz yasadik ve bundan sonra da yasayacagiz...
Sizlerden ricam bu konu hakkinda neler yapabiliriz, öneri ve goruslerinizi bekliyorum...

Saygilarimla.
Senol Keskin
Şenol
Aktif Üye

Mesajgönderen bayraktar87 » 13 Nis 2006 18:47

millet tutturmuş tek ırk besleyin
ben biyerde gördüm adamda
yüzlerce kuş ırk ırk ben görünce
duygulandımçok güzel bi manzaraydı
bence en az 1 çift i de zevkimize göre farklı bi ırk
besleyelim hem daha zevkli
olur.bi zararımız olacagını sanmıyorum.