Alaca ve Alabadem

Alabadem özel bölümü

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır, koral.alter

Alaca ve Alabadem

Mesajgönderen koral.alter » 15 Nis 2009 23:00

tüm dostlara merhaba,
hüseyin özellikle 3 numaralı fotoğrafı dikkatle incelemeni rica ediyorum bu kuşlardan batı trakyada çok eskiden beri besleniyor gümülcine,iskeçe malum edirneye karayoluyla 1 saat mesafede eski ustalarımıza sorup araştırırsan ilginç ipuçları yakalayabiliriz daha sonra elimizdeki bilgileri birleştiririz
en yakın zamanda edirneye ziyaretinize gelicem daha öncede söylemiştim alabademlere güzel fotoğraflar çekelim

Resim

Resim

Resim
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Irklar: Trakya Yerlisi,Alabadem
Doğum Tarihi: 18 May 1971

Re: Alabademlerim.

Mesajgönderen BATI KALESİ » 15 Nis 2009 23:41

Merhabalar,Koral abi ilk iki resimde ki kuşlar hakkında şimdilik bir şey belirtmem zor.3. resimde ki Alabademdir 20 yıl önce sıklıkla rastlanan bir renktir ismine MİSKET alabadem derler.Günümüzde çok nadiren hala rastlanmaktadır kanat üstleri noktalı siyahalara sinekli misket derler siyah kalemli,boz siyah kalemli,bulanık mavi kalemli ve bu tonlarda renklerde olanları vardır çok eski kuşlardan olduğunu söyleyebilirim.Yuva Alı ile Bursalı veya Nudi ile bursalı alabadem eşleşmesinden meydana geldiğini gördüm bu tür Misket renkleri faklı zıt renklerin birbirine girmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.Bu tür renkler Alabademlerde ne nudi olarak adlandırılır nede yuva alı olarak!Fakat çok eski yıllarda misketlerin bol olduğunu ve ayrıca bir renk olarakta değerli olduğunu zaman zaman duyuyorum ben bu renge yaşım itibariyle yetişemedim günümüzde yok olmuş sayabiliriz!Üstte de belirttiğim gibi tek tük karşımıza çıkabilir.Bunları alıp eşleştirip üretsekte içinde ne olduğunu bilmiyoruz bursalı ve nudiden veya yuva alıdan çıkma misketler ileride bize yine yuva alı veya nudi verebilir misket verme olasılığı yüksek olsada olması gerekenin çok dışında yer alacağı kesindir.eski misketler çok güzel olarak anlatılıyor.Buraya geldiğin de yapacağımız bir kaç ziyaret genel anlamda kafamızda ki soru işaretine ışık tutacaktır.Bu konuya şöyle bir bakış açısından da bakmanı tavsiye ederim nudi ve yuva alılar eski misketlerden türetilmiş olabilir!Ama nudi ve yuva alıya bursalı girerek üretilenleri vardır ve makbul değildir!Temel olan misketi baz almak durumundayız oda günümüzde malesef yok melezlenerek üretilebilsekte daha çok diğer reklere zarar veririz düşüncesindeyim.

Kalemli Misket.Birde kanat üstü sinekli nokta nokta siyah olanları vardır.
Resim
Hepinizin toplamı bir tane Gavur etmez !
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Irklar: Tabii , tabii :))))))
Doğum Tarihi: 08 Kas 1980

Mesajgönderen BATI KALESİ » 16 Nis 2009 19:57

Merhabalar,Koral abi bu gün bizler için dün akşam ki konumuz için bir kaç baba dostu amcaları mı ziyaret ettim fotoğraf çekmeyide tabiki ihmal etmedim.Makaracı heyetinizde ki dostlardan resimlerde ki yerlileri de incelemenizi istiyorum çok eski kuşlar var özellikle tepesiz sarılar,kırmızılar,siyahlar var!''sarıların 35 yıllık bir geçmişi biliniyor! muazzam da dönüyorlar buraya geldiğinde senin için uçuracağım ilk kümes kuşları bunlar!Burda dönmeyen kuş sayısı çok az!

Gelelim sinekli, ve kalemli misketlere akşam senin eklediğin kalemliydi abi.Ben bu gün sineklisini buldum yetiştiricimiz''yuva alı ile bursalıdan çıktığını bundan sonra ki misket yavrularında her hangi bir yuva alı veya bursalıyla eşleşmesinden yine misket yavrular alacağını düşünüyor''Burdaki Yuva alılarda eski kuşlardan!

Resim

Resim

Sinekli misket Alabadem.
Resim

Bu resimde de makara yeteneği oldukça iyi bir melez bir kuş görmekteyiz.Muhtemelen tepesiz bir yerli ile alabdemden çıkma bir kuş.
Resim
Alttaki reimde kalemli boz bir bursalı var solda hemen çapraıznda misket duruyor!Yuva alılarda arkada akşam bahsettiğim konu burda net olarak anlaşılır vaziyettedir yuva alı ile bursalı eşleşmesi sonucu kalemli boz bursalılar beyaz bellide olabilir!Ve miskerler sinekli ve kalemliler!.
Resim

Sol kısımda ki tepesiz yerli sarılar son yıllarda görebildiğim en iyi yerli sıfatında ki yerliler diyebilirim.
Resim

Koral abi misket alabademler genelde kontrolden çıkan kümesler de yetiştiricinin ilgisiz başı boş bıraktığı kümeslerde rastlamak mümkün!Yanlız en iyi uçan ve en iyi dönen kuşlarda böyle kümeslerden ''köy yerlerinden çıkar''!Tabiki bu olumsuz besleme tarzı desteklenemez bir anlayış ama ne varsa bu kümeslerde var :wink: Şimdilik bu kadar.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen BATI KALESİ » 27 Nis 2009 22:15

koral.alter yazdı:tüm dostlara merhaba,
hüseyin özellikle 3 numaralı fotoğrafı dikkatle incelemeni rica ediyorum bu kuşlardan batı trakyada çok eskiden beri besleniyor gümülcine,iskeçe malum edirneye karayoluyla 1 saat mesafede eski ustalarımıza sorup araştırırsan ilginç ipuçları yakalayabiliriz daha sonra elimizdeki bilgileri birleştiririz
en yakın zamanda edirneye ziyaretinize gelicem daha öncede söylemiştim alabademlere güzel fotoğraflar çekelim

Merhaba,,

Koral abi,rahmetli Osman İşbilen ustamız ile yaptığım röpörtaj(sitede var) sana farklı bilgiler aktaracaktır.Resim konusu hep aklımda Edirne ye geldiğinde yavrusu yumurtası olmayan kuşlarımızı profesyönel bir stüdyoda fotoğraflarız düşüncesindeyim.O zaman kadar senin için bir kaç resim çektim umarım beğenirsin.özlem gidermen dileğiyle esenkal abi.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen koral.alter » 28 Nis 2009 13:23

tüm dostlara merhaba,
hüseyin osman işbilen ustamızla yaptığın söyleşiyi büyük keyifle okudum edirneye geldiğimde üstünde konuşuruz
fotoğraf çekme işi epeydir aklımda fakat işten güçten bir türlü fırsat bulamadım foruma eklediğim fotoğrafları biz çektik çok basit olarak kurduğumuz düzenekle gayet güzel sonuçlar elde ettik aynı şekilde derneğe kuracağımız düzenekle gayet güzel fotoğraflar çekebiliriz önceden haber veririm sende ona göre hazırlık yaparsın
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Mesajgönderen BATI KALESİ » 28 Nis 2009 20:48

koral.alter yazdı:tüm dostlara merhaba,
hüseyin osman işbilen ustamızla yaptığın söyleşiyi büyük keyifle okudum edirneye geldiğimde üstünde konuşuruz
fotoğraf çekme işi epeydir aklımda fakat işten güçten bir türlü fırsat bulamadım foruma eklediğim fotoğrafları biz çektik çok basit olarak kurduğumuz düzenekle gayet güzel sonuçlar elde ettik aynı şekilde derneğe kuracağımız düzenekle gayet güzel fotoğraflar çekebiliriz önceden haber veririm sende ona göre hazırlık yaparsın

MErhaba,

Koral abi düzeneği merak ettim şimdi bak güvercin dünyamız için yapılan icatlar hep ilgi alanım olmuştur :)Düzenekte poz verme konusunda Resim çekmekte çok faydalı sanırım, (haber vermen yeterli) hoşçakal.
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen birisiste » 29 Nis 2009 9:43

Merhabalar

Yazışmalarımıza burdan devam etmeyi daha uygun buluyorum.

Koral abi bu başlığa daha bakamamıştım Hüseyin beyin nostalji başlığından başlayınca aklıma takılan bu soruyu sorma ihtiyacı duydum.Resimleri bu başlık altına aktardığın için sana da teşekkür ederim.

Bu arada Koral abinin resimlerini koyduğu üstteki mavi kesme dişi ile (1.resim) alttaki (3.resim) kesme sinekli erkek tepeli eştir.Bu kuşlarda Batı Trakya'dan bursaya gönderiliyor.Beyhan abide bursa'da besleyen kişiden bunları aldı.Yavrularını sinekli,düz mavi ve çakmaklı şeklinde verdiler. Ama istedğimiz makara performansını alamadık.İçlerinden istediğimiz performansa biraz yakın olanlarını kendimize bırakıp anne ve babayı tekrardan anne ve babayı sahibine geri iade ettik.Beyhan abinin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda kuşların ilk çıktığı yer ile yapılan görüşme neticesinde çıkan yavruların bazılarının makara performanslarının çok güzel olduğu ancak bu sayının genelde az olduğu bilgisine ulaştık.

Hüseyin bey siyah kesme alaca olarak bahsettiğim kuş aşağıdaki resimde olandır.

Resim

Batı Trakya'da bu kuşlar çok eskiden beri beslenmektedir.Bunların tepeli ve düzeleri de mevcuttur.Ancak bunlarda bizlerin aradığı özellikler kesmesinin gaga ile aynı hizada olmasıdır.Gaga altına sarkan beyazlık pek istenmez.Ayrıca tıpkı alabademler gibi hem tepeli olanlarında hemde tepesiz olanlarında kafanın tam üstünde badem diye adlandırdığımız siyah bir lekesi olanlarıda vardır.Eskiler bunların hava ve makara performanslarının çok güzel olduğundan bahsetmektedirler.Ancak günümüzde biraz kostüme yönelik beslendiklerinden dolayı hava ve makara performansları ikinci plana alınmıştır.Babamdan ve amcandan dinlediğime göre Batı Trakya'da onların beslediklerinde çok güzel makara olduğunu anlatırlar.Hatta birde yerli alaca denilen kuşlar var.Bunlar kesme alacalara göre daha açık ve bol parçalı olan kuşlar ama onlarında hava ve makara performansları hala herkesçe çok çok iyi olarak anlatılır.

Eğer bir aksilik olmaz ise Mahir'in de yoğun çabaları neticesinde Batı Trakya'dan zozik diye adlandırdığımız kuşlardan da bir veya iki çift elimize ulaşacaktır.Onlarıda fotoğraflayıp sizlerle paylaşırız.Ben bu iki güzel ırkın hava performanslarını tekrardan kazandırabilmek için kolları sıvadım bakalım neler yapabileceğiz.Bu konuda Mahir'in büyükbabası Ahmet amcada bizlere yol gösterecektir.Kendisi Batı Trakya bölgesinde makaracıların duayeni olarak bilinir.Zoziklerinde mihenk taşlarındandır diyebiliriz.Bakalım zaman bizlere neyi gösterecek hep beraber göreceğiz.

Makara yaparken tüy çıkaran kuşları tekrardan havada ağzımız açık vaziyette izleyebilmek ümidiyle....

Sevgi ve Saygılarımla
Nurullah Murat
Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden
Seninde destanını okuyalım ezberden,
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden.....
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Mesajgönderen M.Mahir » 29 Nis 2009 11:49

Merhaba,

Bahsi geçen kuşlar gerçektende akraba olabilirler bende ilk alabademi gördüğümde aklıma bu gelmişti. Bulunduğumuz yer nedeniyle Bati Trakyadaki Türkler Edirne ile sıkı ilişkiler içinde olmuştur. Bu nedenle bu kuşların akraba olması beni şaşırtmaz tabi genetik test olmadan akrabadırlar diyerek iddia edemeyiz. Kuşların kırmızı ve siyahları mevcut mavi renklerini bu seneye kadar görmemiştim. Bildiğim kadarıyla son fiziksel özelliklerini almalarının mazisi 50 sene daha önceleri kafalarında irili ufaklı bademler varmış ve kuşlar 30 sene önce mükemmel makara yaparlarmış. Malesef kostüm özelliklerinin günden güne öne çıkmasıyla parasal değerleri artmış ve uçurulmamaya başlanmışlar. Büyükbabamın 15 sene öncesine kadar bir kümes bu kuşlardan vardı sanırım isteyen arkadaşlarına hepsini dağıttı . Çok neşeli ve görsel olarak güzel kuşlar. Ben uçurmayı küçükken denemiştim sanırım kan yakınlaşmasından yuva sadakatleri çok gerilemişti.

Nurullah biraz önce konuştum 2 çift alınacak gibi. Biraz uğraştırdı umarım sonu güzel olur.

Saygılarımla,
www.makaraciguvercin.com
Kullanıcı avatarı
M.Mahir
Aktif Üye

Irklar: (Dönek-Makaracı)
Doğum Tarihi: 30 Mar 1979

Mesajgönderen BATI KALESİ » 29 Nis 2009 17:26

Herkese merhabalar,

Alt resimdeki siyah kesme diye adlandırdığınız alaca ırkı Edirne merkezde beslenmeyen bir ırk.Fakat alabadem ırkı Balkan toprakların da ve Edirne de şekillendirilmiş duruma Nurullah beyin düşüncesinden de yola çıkarsak Alabadem ve alacaların yakın akraba olma ihtimali büyük ölçüde var renk olarakta çok benziyorlar yanyana getirsek alacaların sadece tepesi yok bire bir benziyorlar.Alacalar biraz daha küçük kafa teşkilatına sahip daha ince,ve yerden biraz daha yüksek, daha dar kuyruklu. Genel olarak daha minyonlar.

konumuzla ilgili biraz detaya inmek istiyorum.

1-Alacaların özellikle geçmişte beslenen alacaların tek göz farklılıkları varmı?Bir göz siyah diğeri,turuncu,açık kırmızı,açık gül kurusu,çakır beyaz vb göz renkleri geçmişte ve günümüzde göz farklılıkları var mı?
2-Alacalar tepeli yavru verir mi?
3-Alacaların (Renk kulağı) var mı?
4-Trakya makaracısıyla alacaların makara stilleri arasında ki benzerlik varmıdır varsa nelerdir?
5-Alacaların normal alışıla gelmiş normal uzunlukta bir gaga boyutu var mı?Alacaların kısa gagalısına rastladınız mı?(Alabademlerin bazıları kısa gagalı yavru atabilir)!!!
6-Alacaların kuyruk telek sayıları kaç adettir?Kuyruk üstü Filipa(yağ bezesi) durumu nedir ? bu iki kriter değişkenlik gösteriyor mu?

Gözlemlerim:

Alabademlerin yerden yüksekliği heybetli gözükmesi için yetiştiriciler tarafından hep (yüksek ayaklı) istenmiştir fakat alabadem yere yakın normalinde altında küçük parmaklara ve (cılız,zayıf küçük)ayaklara sahiptir makbulüde aslında budur (büyük ayak kostüm ve form ırklarında (kibarlığı) görünüş olarak olumsuz etkiler göze hoş gelmez)alabadem Trakya yerlisi gibi boylu poslu hale isteğe göre bilinçli olarak getirilmiştir, ırk kendi aralarında ki fiziken büyüklerin eşleştirilmesi sonucunda zamanla büyütülmüştür normalde alabadem (fındık yapıda bir ırktır)ayakları ve ayak parmakları çok küçük olanları en makbul olanlardır!)Alabademlerin fizikleri büyütüldükçe makara yeteneğinden mahrum edilmeleri büyük ölçüde söz konusudur! Küçük fizikli alabademler 2-3 peşi sıra(rahatlıkla makara yapmaktadırlar) Fizik büyüdükçe makara yeteneğinin kaybolduğunu ve makarası için değil kostümü için yetiştirildiğini göz önünde bulundurursak Alabadem saf makaracılıktan zaman içinde uzaklaşmıştır diyebilirim!Günümüzde ise bir çok kümes ziyaret etmeme rağmen çok nadir olarak küçük fındık alabademlerin 2-3 sarım peşi sıra makara yaptığını görebiliyorum buda (gerçekten çok nadir)!

Sevgili Koral abi, Nurullah bey konuyu alabadem başlığı altında (Alaca ve Alabadem) olarak yeni bir topikte işlemeyi daha uygun görüyorum konumuzun işleyişini Alabademlerim başlığından kaldırmanızı sizin içinde uygunsa TGYB yönetiminden rica ediyorum.

Geçmişe tuttuğumuz ışığımızın geleceğimizi aydınlatması dileğiyle...Esenkalın.

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
BATI KALESİ
Mega Üye

Mesajgönderen koral.alter » 30 Nis 2009 11:30

tüm dostlara merhaba,
hüseyin alaca ve alabadem olarak yeni bir başlık açmak dediğin gibi daha doğru olacak yoksa konular birbirine karışacak
uzun yıllardır nerdeyse unutulma nokatasına gelmiş ırkları bunlara ait konuları ayrıntıları teker teker incelemek tartışmak gerçekten heyacan verici biraz daha fazla katılım olsa çok daha mutlu olacağım ama bunada şükür
sevgi ve saygılarımla
Koral ALTER
Resim
Kullanıcı avatarı
koral.alter
Dinamik Üye

Mesajgönderen birisiste » 30 Nis 2009 14:33

H.Hüseyin Aydoğmuş yazdı:Herkese merhabalar,

Sevgili Koral abi, Nurullah bey konuyu alabadem başlığı altında (Alaca ve Alabadem) olarak yeni bir topikte işlemeyi daha uygun görüyorum konumuzun işleyişini Alabademlerim başlığından kaldırmanızı sizin içinde uygunsa TGYB yönetiminden rica ediyorum.

Geçmişe tuttuğumuz ışığımızın geleceğimizi aydınlatması dileğiyle...Esenkalın.

Merhabalar

Hüseyin bu düşüncenize bende katılıyorum burada hem senin başlığın kirleniyor hemde konu başka bir konunun içinde saklı kalıyor.Şuan fazla zamanım olmadığı için yazamıyorum.En kısa zamanda sorularını cevaplayacağım.

Saygılarımla
Nurullah Murat
Sende geçebilirsin yardan, anadan, serden
Seninde destanını okuyalım ezberden,
Haberin yok gibidir taşıdığın değerden.....
Kullanıcı avatarı
birisiste
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: Oynar,Mülakat

Babadan miras olarak kalan makaracı sevdası
Doğum Tarihi: 01 Oca 1979

Dön Alabadem

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir