THOMAS ve PETER HELLMANN TÜRKİYE GEZİSİ

Örnek salmalara dost ziyaretleri

Moderatörler: Forum Admin, Rahmi Bozkır

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 19 Eyl 2007 13:10

Resim

Erkan Ustadaki Dolapçıların hava performansları da görülmeye değer. Yıllardır aynı kan güvercinleri üreten ve ırk orijinalliğine sahip olan farklı kan Dolapçı veya Azmanlarla üretime devam eden arkadaşımızda çok eski zamanlarda bulunan kostüm özelliklerine sahip yavrular zaman zaman çıkabiliyor.
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: -
Doğum Tarihi: 08 Haz 1965

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 19 Eyl 2007 13:12

Resim
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 19 Eyl 2007 13:13

Resim
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 19 Eyl 2007 13:14

Resim
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Niyazi Ertürk » 19 Eyl 2007 13:16

Resim

Soldan Sağa : Peter, Ben, Tomas, Erkan, Mehmet Ali
Oturanlar : Ahmet ve İskender
Niyazi Ertürk
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen ErcaN_S » 19 Eyl 2007 15:27

Ülkemiz Güvercin yetiştiriciliği için dünyada atılmış büyük adım olarak gördüğüm bu çalışmadan gercekten çok etkilendim. Emeği geçen herkese tesekkür ederim emeğinize yüreğinize sağlık arkadaşlar Harikasınız.. :lol: :lol: :lol: :lol:
Resim
Hatasız Dost Arayan Dostsuz Kalır...
Kullanıcı avatarı
ErcaN_S
İlgili Üye

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 20 Eyl 2007 8:16

Şu fotoğraflara hasta oldum vallahi.
İşte bu kareler bizim güvercin kültürümüzün diğerlerinden farkı.
Başka söyliyecek bir şey yok!
Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
Kuşçu, kuşunu anlatmaz; kuş, kuşçusunu anlatır.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Irklar: Takla, Kelebek
Doğum Tarihi: 26 Kas 1968

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 20 Eyl 2007 8:19

Resim
Belki kaba gidecek ama söylemeden edemiyeceğim:
Seni sevmiyen ölsün!
Şu güzelliğe bakın birader!
Varmı böyle bir şey dünyada?
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 20 Eyl 2007 8:24

İskender yazdı:İrfan Bozkurt / Denizli

Resim

İrfan'ın her zamanki gibi maşallahı var.
Selamlarımı iletirseniz sevinirim.
Unutmadan, bu arkadaşada gözüm takıldı.
Budamı demkeşlerden?

Bu arada güvercin yarmasının arka planında kalan ufak arap gözümden kaçtı sanmasın :mrgreen:
Resim
En son Uğur Kurt Gürsu tarafından 20 Eyl 2007 8:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 20 Eyl 2007 8:27

İskender yazdı:Numan Bilgihan / Denizli
Resim

Numan'a söyleyin oralara geldiğimde onun elini sıkacağım.
Bu işi biliyor vallahi.
Ne kuşlar bunlar böyle, jilet gibi maşallah!
(Not: Yeni gelin fazla bakmıyor galiba bizimkine. Hala biraz sıska duruyor :wink: )
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen selcuk » 21 Eyl 2007 0:00

basta ıskender ve nıyazı beyler olmak uzere bızler ıcın cok onemlı oldugunu dusundugum böyle bir güzel çalışmada emegı gecen, bu guzel guvercınlerı yetıstıren ve konukları ulkemız adına agırlayan tüm arkadaşlara teşekkürler...
selcuk
selcuk
Forum Denetim Uzmanı

Irklar: posta-oyun taklacısı-sus taklacısı
Doğum Tarihi: 29 Eki 1969

Mesajgönderen anil kamis » 21 Eyl 2007 23:13

Tuna yazdı:Resim

Bu güvercinler de Adana Irkı. Gerçekten özel güvercinler bunlar da.

selamlar tuna bey gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş. emeği geçen herkese teşekkürler.yalnız bir uyarı bu kuşlar adana değildir. düzeltilmesini rica ediyorum. bunlar kırmızı ve siyah müsevvet dediğimiz filo ırkı kuşlardır. yanlış bilgi vermeyelim lütfen.bu kuşların adana ırkı ile yakından uzaktan alaksı yoktur.urfa ve antep illerimizde yoğun olarak yetiştirilen ırklarımızdır. teşekkürler iyi günler....
anil kamis

Mesajgönderen İskender Damgacı » 22 Eyl 2007 1:16

Tuna yazdı:Şimdi size geçen yazın yaşadığımız kan katma olayını aktarmak istiyorum. Daha doğrusu bu olay Döneğin dönüşünü uzatma amacıyla yapılmış bir deneme olarak kalmıştır. Ve sonuç koskocaman bir sıfır olmuştur.

Resim
Makedon Erkek

Resim
Soldaki boz gümüşi Makedon erkeğin SİYAH AKBAŞ AKKUYRUK dişi bir dönekle eş edilmesinden oğlu, sağdaki ise kızı

Sonuç ne olmuş???
Niyazi bey'in çok hoş tabiriyle kan katımı değil kan zehirlenmesi olmuş.
Peki bu yavruların dönüşü tutsaydı diğer dönek olma vasıfları tutacak mıydı?
Bence tabiiki tutmayacaktı fakat ben yine de bunu taktirlerinize bırakıyorum.
Bir döneği dönek yapan unsur sadece dönüşü değildir. Kuşun on numara olması için belli vasıflar - karakteristik özellikler de gereklidir. Bu özellikler günümüzde unutulup gitmez inşaallah. Eğer unutulursa-unutturulursa döneklerimizin biteceği günler gelmiş olur. Çok şükür ki bu değerlere sahip çıkan ve böyle paylaşım ortamlarında gündeme getiren yetiştiricilerimiz de var.

İlgilenler için: http://guvercinbirligi.com/TGYBforum/vi ... php?t=5451

BERGAMALI yazdı:1-ON NR DÖNEK Ucmali asaletli olmali sıkıstırıdıgında dahi bir yerlere konmamali.

2-ON NR DÖNEK Ayar olmali baska kümeslere bakmamali.

3- ON NR DÖNEK Hava sartlarinin uygunlugunu bilmeli zor hava sartlarinda dönüsü tasiyamayacagini anlayip sıkıp gelmeli.

4-ON NR DÖNEK Yerde dahi diger kuslardan ayrilmali renklerini havada birbirinden ayiracak sekilde kostümlü olmali.

5-ON NR DÖNEK Stilli olmali basinin üstünde dönmemeli isinma zamanini tamamladiginda kendini göstermeli pirilti görmese yeniden yerine gidip beklemeli.

6-ON NR DÖNEK Cok üstün dönüslü olmali dairesi pergele cizilmis gibi tam daire olmali renklerini bir birinden net ayirmali.Dönüste egerki renkler hic kipirdamiyorsa renkler dönmüyor gibi otuturuyorsa tam dönüs yapmistir.

7-ON NR DÖNEK Diger kuslardan uzun dönmeli girisi ve cikisi temiz olmali.

8-ON NR DÖNEK Sakin olmali gelen misafir kalabaligindan ürkmemeli görevini yapmali.

9-ON NR DÖNEK Uctugunda iki kanadinada dönmeli. seyredenler arkasindan bir kanadi bozuktu dememeli.

10-ON NR DÖNEK Kendi gibi yavrular vermeli genlerini devam etirmeli.

1997 yılına kadar dönek yetiştirdim. Dolapçılarımın yanında ayrı bir kümes seçme döneklerim vardı. Karaakbaşlarım (karagalacalarım) rahmetli Cafer usta'dan, kırmızıakbaşlarım Yıldıray ustadan köken alıyorlardı. Onlar benim için birer mücevher hükmündeydiler. Tabiri uygun olursa Dolapçılarım her zaman üzerimde olan ve rahat ettiğim günlük giysilerim gibiydi. Döneklerim ise özel günlerimde kuşandığım çok özel kıyafetlerimdi. Çok değerliydiler benim için. Vazifelerini her zaman göremesemde yerde şöyle gözümü okşamalarıyla, havada asker gibi tavırlarıyla beni mest ederlerdi. O yıllarda güvercin yetiştirdiğim ortam döneklerin vazife yapması için pek uygun değildi de o yüzden tadını tam çıkaramazdım.

Rahmetli Cafer usta ile çok mesaimiz oldu. Küçük çocukken akrabalığımız dolayısıyla önce katlı evine sonraki yıllar bahçesine daha da rahat girer çıkardım. 10 numara yetiştiriciydi. Ondan birşeyler kapmak benim ve arkadaşlarım için herşeyden önce geliyordu. Yıllar geçti çok şeyler öğrendik rahmetliden. 1997 yılının Ağustos ayında çok elim bir trafik kazasıyla onu ve ailesini kaybedince dönekleri her görüşümüz ben ve arkadaşlarım için ıstırap olmaya başladı. Sanki sözleşmiş gibi ben ve diğer iki arkadaşım Ömer Mazıoğlu ve Faruk Boza dönek yetiştirmeyi bıraktık. Usta olmadan tadı olmuyordu. Ve öyle gidiyor, arkadaşlarım da halen dönek yetiştirmiyorlar.

Döneğin yeri ayrıdır bende. İspinozlar gibi değil yani... Çok arzu etmeme rağmen dönek forumlarında birşeyler yazmaya çekinirim. Hatırıma hemen bizim ustalar gelir... Fakat makedon ile döneğin eş edilmesine ve bunun CROSS denilerek reklamının yapılamasına da dayanamadım. Irkları zehirlemekten ve dejenere etmekten başka birşey değil bu.

Irkların dejenerasyonu ve sonucunda kayboluşları konu olduğunda aklıma bu bağlamda kaplan dönekler konusu geliyor. Hani şu bazen polemik konusu yapılan eski kuşlar. Kaplan döneklerin hikayesini eski ustalarımız sayesinde biliyorum. Denizli'de selanik deyince akla bildiğimiz galaca-baska dönekler gelmez. Bizde selanik denilince akla www.dolapci.com sitesinde yaşlı üstadlarımızın anlattığı kaplanlar ve diğer benzer renkler gelir. Bu kuşların eşgalleri de farklıymış, performansları da yani uçuş, dönüş vs... Merak edenler üstadlarımızın anlatımlarını siteden okuyabilirler. Ben burada tekrarlayıp durmayayım, sizleri sıkmayayım. Denizli'de selanik adıyla bilinen kaplan dönekler Isparta ve Burdur'da da Selanik adı bilinsede özellikle "Yaban" adıyla hatırlanmaktadırlar. Bir Dolapçıda izini görürlerse "yaban kanı taşıyor" derler. Yani bizlerin bilgi olarak çok uzak olmadığı bir kayıp soydur kaplanlar. Peki bu kuşların öyküsü neydi ve onlara ne oldu?!.. Bunu da üstadlarımızdan yıllar içinde defalarca dinlemişizdir. Ve ilgilenenler yararlanabilsinler düşüncesiyle son bir çalışma daha yaparak www.dolapci.com sitesinde yayınladık. Konuyla ilgilenlerin hiç yorum koymadığımız bilgileri Dolapçı sitesinde gözden geçirmesini tavsiye ederim.

Kaplan dönekler özellikle İzmir'de 1930-40'lı yıllarda boy göstermişler. Göçmenlerimiz vasıtasıyla genellikle adalardan ve Selanik, Grevena bölgesinden giriş yapmışlar. İzmir'de çok az sayıda kişide varlarmış. 8-10 kişi kadar yanılmıyorsak. Bu kişiler kuşlarına tutku derecesinde bağlıymışlar, kimseye vermezlermiş, satmazlarmış. Çoğunun ekonomik durumu oldukça iyiymiş. Belki bu sebeplerden dolayı İzmir geneline yayılmamışlar. Onların dünyadan göçüp gitme yılları geldiğinde Meşhur Kaplancı İzmirli Tahir Ağa bu kuşların toplanma merkezi haline gelmiş. Daha sonra tamamına yakını en azından büyük çoğunluğu Ayvalığa götürülmüşler. Bu bilgileri İstanbul'dan eski bir arkadaşımda teyit etmişti. Ayvalık'tan Osman Komili, Avukat Remzi bey ve Fabrikatör Hüseyin (Kantarcı) bey kaplanları çok çok iyi paralara toplayan önde gelen isimlermiş. Bu dönemde Ayvalıkta kaplan sayısı ve yetiştiricisi artmış. Zaman içinde bizim üstadlarımızın da dediği gibi İzmir, Balıkesir ve Bursa bölgelerine dolapçılar da giriş yapmış. (Balıkesir ve Bursa'nın bazı bölgelerinde halen Dolapçıl-Dolapçın isimlendirmesi kullanılmaktadır) Ardından Kocaeli bölgesinden Kosovalı göçmenlerden gelen mavi çinililer Ayvalığa taşınmışlar. Yani yıllar içinde kanlar karışmış. Özellikle mavi çinililerden sonra oturma-balonlama gibi anormallikler üst seviyelere ulaşmışlar. Bu bilgileri Balıkesir'den eski bir arkadaşım da teyit etmişti. Derken zaman içinde performansları artık yetersiz gelen kaplanlar çekici gelmemeye başlamışlar ve bildiğimiz galaca-baska dönekler yaygınlaşmaya başlamış. Döneklerin yaygınlaştığı sırada Isparta'lı bazı güvercin tüccarları ayvalıktan Isparta'ya kaplan güvercin sevklerine girişmişler. Ispartalı yetiştiriciler bazı dolapçılarda görülebilen performans anormalliklerini hala bu kuşlara bağlarlar. "Yaban kanı taşıyor galiba" derler ve imha yoluna giderler. Bence en doğrusunu yapıyorlar... Onları üretip sağa sola dağıtmıyorlar.

Tarihte kaplan döneklerle (bizim lisanımızda selaniklerle) dolapçı bağlantılarını da www.dolapci.com sitesinin "tarihçe" sayfasında bulabilirsiniz. (Sadece kısa bir ilave yapmam gerekirse: Denizli İline 1952 yılında DÖNEK'leri ilk olarak getiren kişi Nazilli'li Servet BAŞARAN Usta olmuştur. Bu güvercinlerin geldiği tarihlerde Dolapçı, Azman ve Yoz Irkı güvercinler zaten üretilmekteydiler. Servet Amca'nın Denizli'ye getirdiği Döneklerin kostüm özellikleri ise AKBAŞ-AKKUYRUK renk düzenine sahip olanlardı. Ve Denizli'de KARAÇİL DOLAPÇILAR zaten uçurulup döndürülmekteydi.)

Tüm bunlardan çıkaracağımız sonuç bence şu olmalıdır:
Dönücü ırklarda sadece dönüş en önemli kriter olmamalıdır. Diğer performans özellikleri ve karakteristik özellikler de aranmalıdır. Bu sebeple herkes yetiştirdiği ırklarına sahip çıkmalı ve standartlarını oluşturmalıdır. Biz Dolapçı yetiştiricileri bu çabanın içine girdik ve çok yol aldık. Ancak bunları yaparken Dolapçıyı tanımayan ama usta geçinenler tarafından acımasızca ve sinsi bir gizlilikle eleştirildiğimizi de çok iyi biliyoruz. Bunların içinde beni en çok üzen şu eleştiriydi:
DOLAPÇI DİYE BİR IRK YOKTUR, BU IRKI SON BEŞ-ALTI YIL İÇİNDE İSKENDER VE NİYAZİ ÇIKARDILAR. BU ÇALIŞMALARINDAN ACABA NASIL MADDİ BİR KARŞILIK BEKLİYORLAR... DOLAPÇI DEDİKLERİ DÖNEĞİN KIRIĞIDIR...

El insaf yani... Bunu söyleyen şoför mertçe söyleseydi anlar ve cevabını verirdim. Sinsiliğin sebebi nedir, niçin kendi söylemezde bir-iki kişiyi kullanır? Bizzat kırmacılık yapan birinden bu eleştirileri neden almış olabiliriz acaba? Dolapçılar kendilerini yeni tanıyanlar tarafından çok beğenildiği için gizliden bir sahip çıkma faaliyeti mi başladı veya onlar kırık orjinali bizimkiler demekmidir bu? Irklarımızı koruma, geliştirme ve tanıtma çabasında isek bunun için gönüllü olarak mesaimizi sarfediyorsak hangi vicdana sığar bunlar???

Öte yandan bizler çalışmalarımızın karşılığını almaya başladık. Dünyanın ilgisini çekmek ırklarımız adına gururumuz oldu bile... Yetiştiriciliğimizden sevdamızdan alacağımız en büyük paye budur! Başka hiç bir şeye ihtiyacımız yok bizim!!! Keşke fesatlanan o bir-iki kişinin tavırları böyle olmasaydı ve bu mutluluğu onlarla da birlikte yaşasaydık. Gönül böyle istiyor ama.......

Ezcümle: Dolapçı çok köklü ve asil bir ırktır. Dönekte bir mücevherdir. Biz her iki ırkında içindeyiz, nesiller boyu yetiştiriyoruz, salt bakıcı değiliz, yetiştiriciyiz ve tarihten gelen bağlantıları bildiğimiz için kırmacılığa şiddetle karşıyız.

İskender
Büyük dedesinin ismini bilmeyen kimilerine Dolapçı'nın 800 yılından bahsedince ağır gelmiş olabilir, pardon!..
Kullanıcı avatarı
İskender Damgacı
Destek Ekibi Üyesi

Mesajgönderen Turgay Güröz » 22 Eyl 2007 2:20

DOLAPÇI DİYE BİR IRK YOKTUR, BU IRKI SON BEŞ-ALTI YIL İÇİNDE İSKENDER VE NİYAZİ ÇIKARDILAR. BU ÇALIŞMALARINDAN ACABA NASIL MADDİ BİR KARŞILIK BEKLİYORLAR... DOLAPÇI DEDİKLERİ DÖNEĞİN KIRIĞIDIR.

merhaba!
üstteki yazıyı okuyunca insan şaşırıyor ve üzülüyor!şu güvercin camiasında niyazi ve iskender bey gibi,hiç bir maddi çıkarları olmadan güvercinlerimize verdikleri katkı ve bizlerle paylaşımları başka kaç kişide görülmüştür?
şahsen istediğim tek şey,bir an evvel ,hep beraber ırklarımız adına kalıcı değerler yapmak!yapan kişileride destek olup saygı duymak!
turgay
Güvercinlerimize saygımızı eksik etmeyelim!
Resim www.turgay.dolapci.com
Kullanıcı avatarı
Turgay Güröz
Üyeliği Durdurulmuştur

Irklar: dolapçı,azman,kelebek
Doğum Tarihi: 28 Eyl 1956

Mesajgönderen Uğur Kurt Gürsu » 22 Eyl 2007 7:54

DOLAPÇI DİYE BİR IRK YOKTUR

Değerli arkadaşlarım,
Böyle lafları bence hiç kafanıza takmayın.
Kaynaklarını bilmek bile sözlerin değerini yitirmesi için yetiyor bence.
Kendisine isim yapmak amacıyla yıllarını güzelim Dönekleri değişik balkan dalıcı dönücüleriyle kırmaya adamış kişilerin internetteki kuşçu bilgi alış veriş ortamı ortaya çıktıktan sonra, aman kirli çamaşırlarım ortaya dökülecek diye panik yapmasından doğan laflar bunlar.

Amaç bir zamanlar dünyanın en uzun dönen döneklerini ben yetiştirdim diyebilmekti ki bunu uzun zamanda dediler.
Bu vatandaşların anlattıkları hikayelere inanan bir çok genç yetiştiricide ellerindeki güzelim Dönekleri çıkarıp yerine bu yeni model sözde döneklerden aldı ve yıllarca besledi.
Olan güzelim döneğimize oldu.

Bu yeni model kuşları onlardan alan sonrada hayal kırıklığına uğrıyan genç yetiştiricilere yıllarca, siz iyi bir seyis olmadığınızdan kuşunuz beceremiyor diyen bu kişiler hiç bir zaman benimde aldığım 10 yavrudan 9u seninki gibi taklacı çıkıyor bu gördüğün kuş 10 da 1 bununda yavrularından böyle oyunu yüzde bir görürsün diyebildilermi?

Ama artık her kezin dünyası genişledi.
Kimse bir kasabada anlatılan hikayelerle avutmuyor kendisini.
Şimdi panik zamanı bazıları için!

Gördük bu sözde ustaların kuşlarını.
Yerden kaldırdınmı Selaniğe kadar takla ata ata kayıklıya kayıklıya gitmedilermi?
Aynı damardan iki kuş bir birine vurulduğunda Döneğinden Dolapçısına, Kosovasından Selaniğe benzer bin bir çeşit yavru çıkmadımı?
Takır takır dönen iplik gibi dizen bu kuşlar rüzgarsız, bulutsuz, atmacasız, yaprak kımıldamıyan günlerde kendi kendine durduk yerde kaybolmadımı?

Gerçek bir dönek yetiştiricisinin yüzünü kızartacak böyle durumlar ortaya çıkmaya başlayınca ne oldu?
Millet yavaş yavaş piyasadan emekli oluverdi.
Kuşlar gitti, hikayeler gitti.
Şimdinin gençliği eskisi gibi değilki, duyduğunu sorguluyor.
İnternettede bol bol cevaplar paylaşılıyor.
Bu ne demektir?
Elde kalan tek şey, geçmişte yapılan işlemlerle yaratılmış sözde ustalık sıfatıda elden gitmek üzere.
Şimdi panik zamanı!

Ne stratejiler gördük şimdiye kadar.
Boş verin arkadaşlar.
Uçurun güzelim Dönekleri, uçurun güzelim Dolapçıları.
Kullanıcı avatarı
Uğur Kurt Gürsu
Destek Ekibi Üyesi

ÖncekiSonraki

Dön Salma Ziyaretleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir